Toshkentda sodir bo'lgan Li 9 va BYD avtomobillarining to'qnashuvi nafaqat mashinalarning mustahkamligi, balki adliya tizimi uchun ham sinov bo'ldi: dastlabki sud haydovchi BYDdan 798 million so'm moddiy zarar to'lashni talab qildi, ammo apellyatsiya instansiyasi bu qarorni bekor qilib, ishni qayta tergovga yubordi.
2025-yil 30-sentabrda Toshkentning Mirzo Ulug'bek tumanida BYD va Li Auto L9 avtomobillari ishtirokida yo'l-transport hodisasi yuz berdi. Ijtimoiy tarmoqlarda e'lon qilingan fotosurat va videolarga ko'ra, baxtsiz hodisa natijasida Li 9 jiddiy shikastlandi.
Yo'l-transport hodisasi bo'yicha ma'muriy ish Mirzo Ulug'bek tumani jinoyat ishlari bo'yicha sudida ko'rib chiqildi. 2025-yil 23-dekabrdagi sud qaroriga ko'ra, BYD haydovchisi D.R. fuqarosi harakat yo'nalishini o'ngdan chapga o'zgartirishda Li 9 bilan to'qnashuvga sabab bo'ldi, Li 9 ni esa F.J. fuqarosi boshqargan.
Ushbu yo'l-transport hodisasi BYD avtomobilidagi kamera tomonidan yozib olingan. Yozuvda BYD 60–62 km/soat tezlikda harakatlangan, Li 9 esa yuqori tezlikda harakatlanib, yo'nalishini o'zgartirgan BYDga tegib, ag'darilgan.
2025-yil 1-dekabrdagi avtotexnik ekspertiza xulosasiga ko'ra, Li 9 ning to'qnashuv paytidagi tezligini aniqlash mumkin bo'lmagan. Shuningdek, agar BYD harakat yo'nalishini 2–3 metr masofada o'zgartirgan bo'lsa, Li 9 ning tezligi 60 km/soat bo'lganda, to'qnashuvni oldini olishning texnik imkoniyati bo'lmagan.
Sud qarori bilan BYD haydovchisi 2 million 60 ming so'm jarimaga tortildi va unga Li 9 haydovchisi foydasiga 798 million so'm moddiy zarar to'lash buyurildi. Li 9 haydovchisi esa sug'urta polisisiz haydash uchun 206 ming so'm jarimaga tortildi.
"Apellyatsiya instansiyasida tomonlarning dalillari muhokama qilindi, ish bo'yicha dastlabki tekshiruv to'liq hajmda o'tkazilmaganligi aniqlandi va bu kamchiliklarni sud jarayonida bartaraf etish imkoni yo'q", - deb xabarda aytilgan.
Natijada birinchi instansiya sudining qarori bekor qilinib, ish materiallari qo'shimcha tekshiruv o'tkazish uchun tegishli organlarga yuborildi. Sud aktiga rozi bo'lmagan tomon nazorat tartibida shikoyat berish huquqiga ega.
To'qnashuv Mirzo Ulug'bek tumanidagi Mustaqillik shoh ko'chasi, 42A uy ro'parasida sodir bo'ldi. Hodisa natijasida o'lim yoki og'ir jarohatlar bo'lmadi. Li 9 haydovchisiga birinchi tibbiy yordam ko'rsatildi.

A traffic accident involving Li 9 and BYD vehicles in the capital has tested not only the durability of the cars but also the justice system: initially, the court ordered the BYD driver to pay 798 million soums in material damages, but the appellate instance overturned this decision and sent the case for further investigation.
On September 30, 2025, a road traffic accident involving BYD and Li Auto L9 vehicles occurred in the Mirzo Ulugbek district of Tashkent. According to photos and videos published on social media, the Li 9 sustained serious damage as a result of the crash.
The administrative case regarding the accident was reviewed in the criminal court of the Mirzo Ulugbek district. According to the court decision dated December 23, 2025, the BYD driver, citizen D.R., while changing direction from right to left, caused a collision with the Li 9, which was driven by citizen F.J.
Court documents indicate that the BYD driver violated Article 53 of the Traffic Rules, which requires drivers to ensure their actions do not create danger for other road users before starting movement, maneuvering, or stopping.
This road traffic accident was recorded by a camera in the BYD vehicle. The footage shows the BYD moving at a speed of 60–62 km/h, while the Li 9 was moving at high speed, hit the BYD that changed direction, and overturned.
According to the auto-technical expert report dated December 1, 2025, it was not possible to determine the speed of the Li 9 at the moment of the accident. It also stated that if the BYD changed direction within 2–3 meters, there was no technical possibility to prevent the collision at a speed of 60 km/h for the Li 9.
By the court's decision, the BYD driver was fined 2,060,000 soums and ordered to pay 798 million soums in material damages to the Li 9 driver. The Li 9 driver was fined 206,000 soums for lacking an insurance policy.
The decision sparked intense discussion and debate on social media.
According to official information from Tashkent courts dated February 13, the first-instance court's ruling on the administrative offense case was reviewed by the appellate instance.
"In the appellate instance, the arguments of the parties were discussed, and it was established that the initial investigation of the case was not conducted in full, and it is not possible to rectify these shortcomings in the judicial process," the statement said.
As a result, a decision was made to overturn the first-instance court's ruling and send the case materials to the relevant authority for additional investigation. The party dissatisfied with the judicial act has the right to file a complaint through supervisory procedures.
The accident occurred opposite house 42A on Mustaqillik Avenue in the Mirzo Ulugbek district. There were no fatalities or serious injuries as a result of the incident. The Li 9 driver received first aid.