Bugungi yig'ilishda Shavkat Mirziyoyev avtomobillar ishlab chiqarishni yiliga 510 ming donagacha oshirishni va talabni rag'batlantirish uchun avtokredit stavkalarini pasaytirish hamda ularning hajmini kengaytirish choralarini ko'rib chiqishni buyurdi.
Yig'ilishda Shavkat Mirziyoyev mamlakatda yiliga 650 ming donagacha quvvatga ega bo'lgan to'rtta yirik avtomobil korxonasi faoliyat yuritayotganini aytdi. Joriy yilda 300 dan ortiq mahalliy korxonalar bilan hamkorlikda yana 763 turdagi qismlarni ishlab chiqarishni o'zlashtirish kerak.
Avtomobillar ishlab chiqarish hajmini 510 ming donagacha yetkazish vazifasi qo'yildi. Mahalliy mashinalarga bo'lgan talabni rag'batlantirish uchun avtokredit stavkalarini pasaytirish va ularning hajmini oshirish choralarini ko'rib chiqish buyurildi.
Shuningdek, dehqon va fermerlarning bog' traktorlari, ko'chat ekish, hosil yig'ish va kartoshka qazish uchun texnikaga bo'lgan ehtiyoji o'sishi qayd etildi. Chirchiq klasteri to'liq yuklanganida va qulay narxlarda qishloq xo'jalik texnikasi ishlab chiqarilganda, shuningdek qulay lizing vositalari joriy etilganda, fermerlar har yili kamida 15 ming dona texnika sotib olishga tayyor ekanligi ta'kidlandi.
Umuman olganda, avtomobilsozlik sohasiga mas'ul shaxslarga joriy yilning ishlab chiqarish dasturini 10,5% o'sish darajasini ta'minlash hisobiga qayta ko'rib chiqish buyurildi.

На сегодняшнем совещании Шавкат Мирзиёев поручил увеличить выпуск автомобилей до 510 тысяч в год и рассмотреть меры по снижению ставок и расширению объёмов автокредитования для стимулирования спроса.
На совещании Шавкат Мирзиёев заявил, что в стране действуют четыре крупных автопредприятия общей мощностью до 650 тысяч автомобилей в год. В текущем году необходимо в кооперации более чем с 300 местными предприятиями освоить производство ещё 763 видов деталей.
Поставлена задача довести объём выпуска автомобилей до 510 тысяч единиц. Для стимулирования спроса на отечественные машины поручено рассмотреть меры по снижению процентных ставок по автокредитам и увеличению их объёма.
Отмечен также рост потребности дехкан и фермеров в садовых тракторах, технике для посадки саженцев, уборки урожая и выкапывания картофеля. Подчёркнуто, что при полной загрузке кластера в Чирчике и выпуске агротехники по доступным ценам, а также при внедрении удобных лизинговых инструментов фермеры готовы ежегодно приобретать не менее 15 тысяч единиц техники.
В целом ответственным за автомобильную отрасль поручено пересмотреть производственную программу на текущий год с расчётом обеспечения роста на уровне 10,5%.