Milliy statistika qo'mitasi ma'lumotlariga ko'ra, 2026-yil 1-fevral holatiga O'zbekistonda 18 513 ta xorijiy investitsiyalar ishtirokidagi korxona faoliyat yuritmoqda. Korxona ochish bo'yicha yetakchilar Xitoy, Rossiya va Turkiya hisoblanadi.
Umumiy xorijiy investitsiyali korxonalar sonidan 4 282 tasi qo'shma korxonalar, 14 231 tasi esa xorijiy korxonalardir.
Yetakchilar uchligi: Xitoy — 5 218 korxona, Rossiya — 3 190, Turkiya — 2 149 korxona.
Shuningdek, yuqori o'rinlarni Qozog'iston (1 221), Janubiy Koreya (699), Afg'oniston (647), Birlashgan Arab Amirliklari (413), Tojikiston (410), Hindiston (394) va Ozarbayjon (368) egallaydi.
Statistikaga ko'ra, so'nggi 5 yil ichida xorijiy investitsiyali korxonalar soni 1,9 baravar oshgan. Xorijiy korxonalar ulushi 55,1 foizdan 76,9 foizga ko'tarilgan.
Mutaxassislarning fikricha, bu ko'rsatkichlar mamlakatda investitsiya iqlimining yaxshilanishi va xorijiy investorlar faolligining oshishidan dalolat beradi.

According to the National Committee on Statistics, as of February 1, 2026, there are 18,513 enterprises with foreign investment operating in Uzbekistan. The leaders in the number of established companies are China, Russia, and Turkey.
It is noted that out of the total number of foreign-invested enterprises, 4,282 are joint ventures, and 14,231 are foreign enterprises.
The top three are: China — 5,218 enterprises, Russia — 3,190, Turkey — 2,149 enterprises.
Other high-ranking countries include Kazakhstan (1,221), South Korea (699), Afghanistan (647), United Arab Emirates (413), Tajikistan (410), India (394), and Azerbaijan (368).
Statistics show that over the past 5 years, the number of foreign-invested enterprises has increased by 1.9 times. The share of foreign enterprises has risen from 55.1 percent to 76.9 percent.
Experts believe these indicators demonstrate an improvement in the investment climate in the country and increased activity of foreign investors.