Markaziy bankning Bank nazorati qoʻmitasi yanvar oyida olti marta yigʻilish oʻtkazib, 27 ta masalani koʻrib chiqdi, deb xabar beradi regulyatorning matbuot xizmati.
Qarorlarning katta qismi — 17 tasi — roʻyxatga olish va ruxsat berish tartiblariga tegishli edi. Xususan, qoʻmita kredit tashkilotlari nizomlariga toʻrtta oʻzgartirishni, banklarning ustav fondlaridagi ulushlarni sotib olish boʻyicha ikkita soʻrovni, toʻlov tashkilotlari tomonidan litsenziya olish uchun uchta arizani, shuningdek moliyaviy muassasalarning rahbarlik va boshqa asosiy lavozimlariga beshta nomzodni koʻrib chiqdi.
Bundan tashqari, kompaniyalarning oʻz arizalari asosida IT Unisoft Group toʻlov xizmatining litsenziyasi bekor qilindi, Baraka Biznes Hamkor va Effective Money esa mikrofinans tashkilotlari reestridan chiqarib tashlandi.
Qolgan oʻn masala kredit tashkilotlarining belgilangan talablarga rioya qilishiga tegishli edi. Qoʻmita ularning moliyaviy holatini, ilgari berilgan koʻrsatmalar va prudensial normalarning bajarilishini, noqonuniy daromadlarni yuvishga qarshi kurash choralarini, shuningdek kiberxavfsizlik darajasini baholadi.
Yigʻilishlar natijasida bank kartalari sohasida xizmatlar koʻrsatishda talablarga rioya qilmaganlik va boshqa aniqlangan kamchiliklar uchun ettita bank va bitta mikrofinans tashkiloti jarima sanksiyalari bilan jazolandilar. Yana toʻrtta toʻlov xizmati ogohlantirish oldi.

The Banking Supervision Committee of the Central Bank held six meetings in January, reviewing 27 issues, according to the regulator's press service.
The majority of decisions — 17 — pertained to registration and licensing procedures. Specifically, the committee considered four amendments to the charters of credit institutions, two requests for approval of share acquisitions in banks' charter funds, three applications for licenses by payment organizations, and five candidates for leadership and other key positions in financial institutions.
Additionally, based on the companies' own applications, the license of the payment service IT Unisoft Group was revoked, while Baraka Biznes Hamkor and Effective Money were removed from the register of microfinance organizations.
The remaining ten issues concerned credit institutions' compliance with established requirements. The committee assessed their financial condition, implementation of previously issued directives and prudential norms, measures to combat money laundering, and cybersecurity levels.
As a result of the meetings, fines were imposed on seven banks and one microfinance organization for violations of requirements in providing banking card services and other identified deficiencies. Four more payment services received warnings.