O'zbekistonda telefon orqali firibgarlik holatlari ko'paymoqda, buning qurboni ko'pincha nafaqaxo'r fuqarolar bo'lib qolmoqda. Firibgarlar noma'lum raqamlardan qo'ng'iroq qilib, o'zlarini bank yoki Pensiya jamg'armasi xodimlari sifatida ko'rsatib, keyingi oydan boshlab nafaqa oshirilishini da'vo qiladi. "Qayta hisoblash"ni rasmiylashtirish uchun ular pasport ma'lumotlari, bank kartasi raqami, PIFL yoki SMS-dan tasdiqlash kodini so'raydi. Fuqarolarni esa, ma'lumotlarni bermaslikda to'lov qayta hisoblanmasligi haqida aldashadi.
Pensiya jamg'armasida ta'kidlashicha, jamg'arma xodimlari hech qachon telefon orqali shaxsiy ma'lumotlar yoki SMS-kodlarni so'ramaydi.
Fuqarolardan, begona odamlarga pasport ma'lumotlari, bank kartasi tafsilotlari va boshqa maxfiy ma'lumotlarni bermaslikka chaqirilmoqda. Shubhali qo'ng'iroqlar bo'lsa, Pensiya jamg'armasining ishonch telefoni 1271 raqamiga murojaat qilish yoki ichki ishlar organlariga 102 raqamiga xabar berish tavsiya etiladi.
Jamg'armada, nafaqaxo'rlar va ularning qarindoshlaridan hushyor bo'lish va firibgarlarning hiylalariga berilmaslikka chaqirildi.

Uzbekistan has seen a rise in telephone fraud cases, with pensioners increasingly becoming victims. Scammers call from unknown numbers, posing as bank or Pension Fund employees, and claim that pensions will be increased starting next month. To "process" the recalculation, they request passport details, bank card numbers, PINFL, or SMS verification codes. They mislead citizens by stating that without providing this information, the payment will not be recalculated.
The Pension Fund emphasized that its employees never request personal data or SMS codes over the phone.
Citizens are urged not to share passport details, bank card information, or other confidential data with strangers. In case of suspicious calls, it is recommended to contact the Pension Fund's hotline at 1271 or report to the internal affairs authorities at 102.
The Fund also called on pensioners and their relatives to remain vigilant and not fall for scammers' tricks.