Asosiy shaharsozlik hujjati tasdiqlanganidan 1,5 yildan kam vaqt o'tgach o'zgartirilishi mumkin. O'zgartirishlar bahorda e'lon qilinishi kutilmoqda, deb xabar berdi Murad Buildings kompaniyasining operatsion direktori Vyacheslav Krivosheev. Uning so'zlariga ko'ra, poytaxtdagi yer bozori o'tgan yil ichida "mutlaqo spekulyativ" holatdan "nisbatan sivilizatsiyalashgan" holatga o'tgan.
Foto: Yevgeniy Sorochin / Spot
Toshkentda o'tkazilgan Move Real Estate Summit sammitida Krivosheev ta'kidladiki, yer uchastkalarini sotib olish tartibi yanada sivilizatsiyalashgan bo'ldi. Bir yil oldin bozor, uning fikricha, "mutlaqo spekulyativ" xususiyatga ega edi va "hayot va iqtisodiyotdan uzilgan" edi.
Uning so'zlariga ko'ra, yirik yer egalari uchastkalarni moliyaviy modellarga kiritib bo'lmaydigan narxlarda taklif qilishardi, bu esa mablag'lar yetishmasligiga va loyihalarning to'xtab qolishiga olib kelardi.
"Kimdir iqtisodiyotni yomon hisoblab, loyihaga kirib, xavf ostida qolardi, lekin uni amalga oshirishga ulgurmardi", — dedi Murad Buildings kompaniyasining yuqori martabali menejeri.
Krivosheev ta'kidladiki, bozorda 2 ta asosiy yo'nalish shakllandi: poytaxtda yangilash (brownfield) va Yangi Toshkent hududida noldan qurilish (greenfield). Yerni asosan davlatdan — "Yangi Toshkent" direksiyasi, Tashkent Invest kompaniyasi va Davlat aktivlarini boshqarish agentligi orqali sotib olish mumkin.
General reja tasdiqlangandan keyin vaziyat sezilarli darajada o'zgardi: hujjat asosan qurilish balandligini 5–8 qavat bilan cheklaydi, kam hollarda 9 qavatga ruxsat beriladi. Krivosheevning fikricha, bunday uchastkalarda loyihalarning iqtisodiy o'zini oqlashi uchun premium ob'ektlar qurish kerak, bu esa har doim ham mumkin emas.
U, shuningdek, qavatlar soni masalasini hal qilish yoki general rejaga o'zgartirishlar kiritishni va'da qiluvchi vositachilarga ishonmaslik haqida ogohlantirdi. Uning so'zlariga ko'ra, loyihalar va mumkin bo'lgan o'zgartirishlar maxsus komissiyalar tomonidan ko'rib chiqiladi va bunday holatlar juda kam. Tegishli qarorlar bahorda e'lon qilinishi kutilmoqda, shundan keyin o'zgartirishlar kiritish ancha qiyinlashadi.
Kun.uz tahririyati qurilish vazirligiga izoh so'radi. Matbuot xizmatida bu jarayonlar haqida ma'lumotga ega emasliklarini, tafsilotlar keyinroq ochib berilishini aytishdi.
Toshkentning 2045-yilgacha bo'lgan general rejasi 2024-yil dekabr oyida tasdiqlangan. Bir necha oy o'tgach, unga o'zgartirishlar kiritish ustida ish boshlanganligi ma'lum bo'ldi.
2025-yil dekabr oyida qurilish vaziri Sherzod Hidoyatov o'zgartirishlar kiritish to'g'risidagi qaror loyihasi ishlab chiqilayotganini aytdi. Uning so'zlariga ko'ra, o'zgartirishlar 2024-yil dekabrigacha bo'lgan auktsionlarga qo'yilgan uchastkalarga tegishli bo'ladi: ularning bir qismini konservatsiya zonasidan chiqarish va qavatlar soni cheklovlarini yumshatish rejalashtirilmoqda.
Ilgari Kun.uz bir qator yirik qurilish loyihalari haqida xabar bergan edi, ular general reja qoidalariga qaramay, shaharning markaziy tumanlarida ruxsat etilgan parametrlardan bir necha baravar baland qurilishni nazarda tutadi.