O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Vashingtonda bo'lib o'tadigan Tinchlik Kengashining birinchi yig'ilishida ishtirok etishi kutilmoqda. Ushbu forum xalqaro xavfsizlikni mustahkamlash, mintaviy barqarorlik va tinchlik tashabbuslarini muvofiqlashtirish masalalariga bag'ishlangan bo'ladi.
Ma'lumotlarga ko'ra, Tinchlik Kengashining birinchi yig'ilishi mavjud geosiyosiy muammolar, mojarolarni tinch yo'l bilan hal qilish mexanizmlari va davlatlar o'rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash muhokamalari uchun xalqaro platformaga aylanadi.
Davlat va hukumat rahbarlari, xalqaro tashkilotlar va diplomatik doiralar vakillarining ishtiroki kutilmoqda. Kun tartibiga global xavfsizlikka ta'sir etuvchi asosiy omillar, gumanitar o'zaro ta'sir, barqaror rivojlanish va ishonch o'rnatish choralarini kuchaytirish masalalari kiritilgan.
Shavkat Mirziyoyevning ushbu forumda ishtirok etishi O'zbekistonning xalqaro tinchlik va barqarorlikni ta'minlashga qaratilgan tashabbuslarda faol ishtirok etishga tayyorligini tasdiqlash sifatida qaralmoqda.
Shuningdek, tashrif doirasida ikki tomonlama uchrashuvlar va bir qator xalqaro hamkorlik masalalari muhokamasi mumkin.