O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Vashingtonda bo'lib o'tadigan Tinchlik Kengashining birinchi yig'ilishida ishtirok etishi mumkin. Ushbu forum xalqaro xavfsizlikni mustahkamlash, mintaviy barqarorlik va tinchlik tashabbuslarini muvofiqlashtirish masalalariga bag'ishlangan.
Ma'lumotlarga ko'ra, Tinchlik Kengashining birinchi yig'ilishi mavjud geosiyosiy muammolar, nizolarni tinch yo'l bilan hal qilish mexanizmlari va davlatlar o'rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash mavzularini muhokama qilish uchun xalqaro platformaga aylanadi.
Davlat va hukumat rahbarlari, xalqaro tashkilotlar va diplomatik doiralar vakillarining ishtiroki kutilmoqda. Kun tartibiga global xavfsizlikka ta'sir etuvchi asosiy omillar, gumanitar o'zaro hamkorlik, barqaror rivojlanish va ishonch choralarini mustahkamlash masalalari kiritilgan.
Shavkat Mirziyoyevning ushbu forumda ishtirok etishi O'zbekistonning xalqaro tinchlik va barqarorlikni ta'minlashga qaratilgan tashabbuslarda faol ishtirok etishga tayyorligini tasdiqlash sifatida qaralmoqda.
Shuningdek, tashrif doirasida ikki tomonlama uchrashuvlar va bir qator xalqaro hamkorlik masalalarini muhokama qilish imkoniyatlari mavjud.