2017 yildan buyon mamlakatdagi GESlar soni 36 tadan 100 taga, umumiy quvvati esa 1,6 GVt dan 2,4 GVt ga oshdi. Bu sohadagi jadal rivojlanishni ko‘rsatadi.
2026-2032 yillarga mo‘ljallangan rejaga ko‘ra, 73 ta loyiha amalga oshiriladi. Ularning umumiy qiymati 5,8 milliard dollar bo‘lib, qo‘shimcha 3,6 GVt quvvat ishga tushiriladi.
2026 yilda 13 ta GESni 114 MVt quvvat bilan ishga tushirish rejalashtirilgan. Eng yirik loyihalardan biri – Bostanliq tumanidagi Yuqori-Pskem GESi bo‘lib, uning qiymati 365 million dollar, quvvati 160 MVt va mahalliylashtirish darajasi 82% ni tashkil etadi.
So‘x tumanida 15 MVt quvvatga ega So‘x GESi quriladi, bu tumandagi elektr energiyasiga bo‘lgan ehtiyojning 71% ini qoplaydi. Tupolang suv omborining irmoqlarida 541 MVt quvvatga ega 42 ta kichik GES qurilishi rejalashtirilgan.
Ilk bor 1,4 GVt quvvatga ega 3 ta gidroakkumulyatsiya stansiyasi quriladi. Shuningdek, 164 MVt quvvatga ega 2 983 ta kichik va mikro-GES tashkil etiladi.
Monitoringni raqamlashtirish va Toshkentdagi daryo va kanallar qirg‘oqlarini obodonlashtirish ham rejalashtirilgan. Prezident poytaxtdagi sun’iy ko‘llar sonini to‘rttadan o‘n ikkitaga oshirishni topshirdi.

Президенту Шавкату Мирзиёеву были представлены планы развития гидроэнергетики до 2032 года на сумму 5,8 миллиарда долларов.
С 2017 года количество ГЭС в стране выросло с 36 до 100, а общая мощность — с 1,6 до 2,4 гигаватта. Это свидетельствует о значительном прогрессе в отрасли.
На 2026-2032 годы запланировано 73 проекта общей стоимостью 5,8 млрд долларов, которые позволят дополнительно ввести 3,6 ГВт мощностей.
В 2026 году планируется ввод 13 ГЭС мощностью 114 МВт. Крупнейший проект — Верхне-Пскемская ГЭС в Бостанлыкском районе стоимостью 365 млн долларов, мощностью 160 МВт и уровнем локализации 82%.
Сохская ГЭС мощностью 15 МВт покроет 71% потребностей Сохского района в электроэнергии. На притоках водохранилища «Тупаланг» построят 42 малых ГЭС общей мощностью 541 МВт.
Впервые будут построены 3 гидроаккумулирующие станции мощностью 1,4 ГВт. Также запланировано строительство 2 983 малых и микро-ГЭС на 164 МВт.
Предусмотрены цифровизация мониторинга и благоустройство берегов рек и каналов Ташкента. Президент поручил увеличить количество искусственных озёр в столице с четырёх до двенадцати.