Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-fevral kuni Oliy Sud Kengashi raisi tomonidan sud mustaqilligini mustahkamlash, shaffoflikni oshirish va sud tizimidagi korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan yangi tashabbuslar haqidagi hisobotni ko'rib chiqdi.
Muhokama qilingan asosiy takliflar orasida sudyalar va ularning oila a'zolari uchun majburiy mol-mulk deklaratsiyasi tizimini joriy etish bor. Bu tashabbus mas'uliyatni oshirish va sud tizimiga ishonchni kuchaytirishga qaratilgan. Bundan tashqari, sud ma'muriy organlarida korrupsiyani oldini olish uchun muvofiqlik nazorati mexanizmini o'rnatish, shuningdek, sud xodimlarini ochiq va shaffof tanlov asosida ishga olish rejalari ilgari surildi.
Hisobotga ko'ra, Oliy Sud Kengashi sud mustaqilligini himoya qilish va sudyalarni tashqi aralashuvdan himoya qilish uchun bevosita mas'uliyatni o'z zimmasiga oladi. Hisobot davrida sud tizimida jiddiy intizomiy choralar ko'rildi. 59 sudyaning vakolatlari muddatidan oldin tugatildi. Ulardan 19 nafari sudya qasdini buzgani yoki Sudya Etika Kodeksiga rioya qilmagani uchun ishdan bo'shatildi, uch sudya esa jinoiy javobgarlikka tortildi. Jami 58 sudya lavozimidan pastroq lavozimga o'tkazildi, 33 sudyaning vakolat muddati tugaganligi sababli ularni qayta tayinlashga yaroqsiz deb topildi. Bundan tashqari, 266 sudya intizomiy jazolarga duchor bo'ldi.
Sud mustaqilligini himoya qilishga qaratilgan sa'y-harakatlar doirasida viloyat sudlari rahbarlari tomonidan chiqarilgan 6000 dan ortiq buyruqlar ko'rib chiqildi. 231 holatda, 314 sudya ishtirokida, buyruqlar adliya boshqaruviga bog'liq bo'lmagan mas'uliyatlarni belgilaganligi aniqlandi. Bunday amaliyotlarni bartaraf etish uchun choralar ko'rildi.
Sudyalarni asosiy bo'lmagan vazifalardan ozod qilish maqsadida hukumat xalqaro ilg'or tajribalarni o'rganib, maxsus "sud ma'muriyati" institutini tashkil etishni rejalashtirmoqda. Bu organ kadrlar boshqaruvi, moddiy-texnik ta'minot va tashkiliy mas'uliyatlarni o'z zimmasiga oladi, bu esa sudyalarga faqat sud ishlariga e'tibor qaratish imkonini beradi.
Yana bir taklif sudyalarga intizomiy jazo qo'llashning xolis tartibini ta'minlash uchun Sudya Intizomiy Kengashini tashkil etishni o'z ichiga oladi.
Yig'ilishda, shuningdek, davlatning ayollarni qo'llab-quvvatlash siyosati doirasida sud tizimidagi gender tengligi masalasi muhokama qilindi. 10-mart, Xalqaro Ayol Sudyalar Kuni nishonlashga tayyorgarlik ko'rish masalalari ko'rib chiqildi.
Prezident Mirziyoyev taklif qilingan choralarni qo'llab-quvvatladi va sud mustaqilligini mustahkamlash, sudyalar immunitetini himoya qilish va adolatli adliya boshqaruviga to'sqinlik qiluvchi omillarni bartaraf etish uchun tizimli islohotlarni izchil olib borishga qaratilgan tavsiyalar berdi.

Среди ключевых предложений, обсуждавшихся на встрече, было введение обязательной системы декларирования активов для судей и членов их семей. Эта инициатива призвана повысить подотчетность и общественное доверие к судебной системе. Кроме того, были предложены планы по созданию механизма контроля за соблюдением требований в административных органах судов для предотвращения коррупции, а также введению открытого и прозрачного процесса найма судебного персонала.
Согласно докладу, Высший судебный совет несет прямую ответственность за защиту независимости судебной власти и судей от внешнего вмешательства. За отчетный период в судебной системе были приняты значительные дисциплинарные меры. Полномочия 59 судей были прекращены досрочно. Из них 19 были уволены за нарушение судейской присяги или несоблюдение Кодекса судейской этики, а трое судей были привлечены к уголовной ответственности. Всего 58 судей были понижены в должности, а 33 судьи, чьи сроки полномочий истекли, были признаны непригодными для повторного назначения. Кроме того, 266 судей подверглись дисциплинарным взысканиям.
В прошлом году в Генеральную прокуратуру было направлено пять представлений в связи с случаями вмешательства в судебную деятельность. Для дальнейшей защиты судейского иммунитета на официальном сайте Высшего судебного совета был введен механизм оперативного информирования о нарушениях неприкосновенности судей.
В рамках усилий по защите независимости судебной власти было рассмотрено более 6000 приказов, изданных председателями областных судов. В 231 случае, с участием 314 судей, было установлено, что приказы возлагали обязанности, не связанные с отправлением правосудия. Впоследствии были приняты меры по устранению такой практики.
Для освобождения судей от несвойственных обязанностей власти планируют изучить передовой международный опыт с целью создания специального института "судебной администрации". Этот орган будет отвечать за управление кадрами, материально-техническое обеспечение и организационные вопросы, что позволит судьям сосредоточиться исключительно на судопроизводстве.
На встрече также обсуждался вопрос гендерного равенства в судебной системе в рамках государственной политики поддержки женщин. Были рассмотрены вопросы подготовки к празднованию 10 марта, Международного дня женщин-судей.
Президент Мирзиёев выразил поддержку предложенным мерам и дал рекомендации, направленные на последовательное продвижение системных реформ по укреплению независимости судебной власти, защите иммунитета судей и устранению факторов, препятствующих справедливому отправлению правосудия.