Farg'ona viloyatida faoliyat yuritgan tashkilotlangan jinoyatchilar guruhi Rossiya pensiyachilaridan millionlab rubl miqdoridagi mablag'larni firibgarlik qo'ng'iroq markazi sxemasi orqali o'g'irlagani uchun hukm qilindi.
40 yoshli Farg'ona shahri aholisi boshchiligidagi 34 kishidan iborat guruh "qo'ng'iroq markazlari" ko'rinishida Toshkent va Farg'onada ijaraga olingan binolarda ishlagan. Operatsiya Farg'ona viloyati Davlat xavfsizlik xizmati bo'limining boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan hamkorlikda o'tkazgan qidiruv tadbirlari natijasida fosh qilindi.
Tergovchilar guruh Rossiyadagi dori vositalari va qo'shimcha oziq-ovqat mahsulotlarini sotish bilan shug'ullanuvchi kompaniyalarning 70 mingdan ortiq mijozlarining shaxsiy ma'lumotlarini olganligini aniqladi. SIP telefoniyasi va Zoiper ilovasidan foydalanib, operatorlar asosan Rossiyadagi keksa shaxslarga qo'ng'iroq qilishgan.
Qo'ng'iroqlar paytida gumon qilinuvchilar huquqni muhofaza qiluvchi organlar yoki bank xodimlari vakillari sifatida chiqishgan. Ular qurbonlar sifatisiz dori vositalari yoki biologik faol qo'shimchalar sotib olganliklari va shuning uchun 500 mingdan 580 ming rublgacha kompensatsiya olish huquqiga ega ekanliklarini noto'g'ri da'vo qilishgan. Biroq, taxminiy to'lovni olish uchun pensiyachilar avval "soliqlar" yoki boshqa majburiy to'lovlarni to'lashlari kerakligi aytilgan.
Firibgarlik sxemasidan tashqari, jinoyatchilik tashkilotining uch a'zosi kriptoaktivlar savdosi uchun zarur litsenziyaga ega bo'lmagan holda taxminan 470 ming dollar miqdoridagi kriptovalyuta operatsiyalarini amalga oshirganligi aniqlangan.
Jinoyat ishi Yazyavan tumani Jinoyat sudi tomonidan ko'rib chiqilgan. Ayblanuvchilar Jinoyat kodeksining bir qator moddalari, jumladan 168-moddasi (firibgarlik), 243-moddasi (jinoyatdan olingan daromadlarni legallashtirish), 278-7-moddasi (telekommunikatsiya tarmoqlariga noqonuniy kirish) va 278-8-moddasi (kriptoaktivlar muomalasini tartibga soluvchi qonunchilikni buzish) bo'yicha aybdor deb topilgan.

Организованная преступная группа, действовавшая в Ферганской области, осуждена за мошенничество с колл-центром, в результате которого у российских пенсионеров похищены миллионы рублей.
Группа под руководством 40-летнего жителя города Фергана, состоявшая из 34 человек, работала в арендованных помещениях в Ташкенте и Фергане под видом «колл-центров». Операция была раскрыта в результате совместных поисковых мероприятий, проведённых Ферганским областным управлением Службы государственной безопасности совместно с другими правоохранительными органами.
Во время звонков подозреваемые представлялись сотрудниками правоохранительных органов или банков. Они ложно утверждали, что жертвы приобрели некачественные лекарства или биодобавки и поэтому имеют право на компенсацию от 500 000 до 580 000 рублей. Однако для получения предполагаемой выплаты пенсионерам сообщалось, что сначала необходимо уплатить «налоги» или другие обязательные сборы.
Помимо мошеннической схемы, трое членов преступной организации проводили операции с криптовалютой на сумму почти $470 000, не имея необходимой лицензии на деятельность по торговле криптоактивами.
Двадцать один человек приговорён к лишению свободы на срок от трёх лет шести месяцев до девяти лет шести месяцев. Остальные 13 подсудимых получили ограничение свободы на срок от четырёх лет трёх месяцев до четырёх лет шести месяцев, а также штрафы.