Davlat Statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda 28,954 nafar o‘zbek fuqarosi ta’lim olish maqsadida chet elga yo‘l olgan.
Bu ko‘rsatkich 2024-yilga nisbatan deyarli 6,900 kishi yoki 19,3 foizga kamayishni anglatadi, ya’ni o‘tgan yil davomida chet elda o‘qishga borayotgan talabalar soni sezilarli darajada qisqargan.
Kamayishga qaramay, 2025-yilda o‘zbek talabalari 35 mamlakatda ta’lim imkoniyatlaridan foydalangan, bu oliy va kasb-hunar ta’limi sohasida xalqaro hamkorlikning davom etishini ko‘rsatadi.
Rossiya eng mashhur yo‘nalish bo‘lib qoldi, u 6,498 nafar o‘zbek talabasini jalb qildi. Uni yaqin qo‘shni Tojikiston (6,039 talaba) va Qirg‘iziston (4,648 talaba) kuzatdi.
Janubiy Koreya to‘rtinchi o‘rinda turib, 3,513 nafar o‘zbek fuqarosini o‘qish maqsadida jalb qildi, Turkiya esa 2,496 talaba bilan keyingi o‘rinda bo‘ldi. Xitoy hisobot davrida 1,259 nafar o‘zbek talabasiga mezbonlik qildi.
Boshqa muhim yo‘nalishlar qatorida Qozog‘iston 1,097 talabani, Buyuk Britaniya 886 nafar, Germaniya 391 nafar va AQSh 351 nafar talabani qabul qildi.

По данным Национального статистического комитета, в 2025 году 28 954 гражданина Узбекистана выехали за границу с образовательными целями.
Эта цифра свидетельствует о снижении почти на 6900 человек, или на 19,3%, по сравнению с 2024 годом, что указывает на заметное сокращение студенческой мобильности за последний год.
Несмотря на снижение, узбекские студенты в 2025 году продолжили обучение в 35 странах, что отражает сохранение международного взаимодействия в сфере высшего и профессионального образования.
Россия осталась самым популярным направлением, привлекая 6498 узбекских студентов. За ней следуют соседний Таджикистан, принявший 6039 студентов, и Кыргызстан с 4648 студентами.
Южная Корея заняла четвертое место, привлекая 3513 граждан Узбекистана для учебы, а Турция следует с 2496 студентами. Китай принял 1259 узбекских студентов в отчетный период.
Среди других ключевых направлений Казахстан принял 1097 студентов, Великобритания — 886, Германия — 391, а США — 351.