Milliy gidrometeorologiya xizmati 16–17-fevral kunlari kutilayotgan yomg‘ir tufayli O‘zbekistonning bir qancha hududlarida loyqa oqim va suv toshqini ehtimoli haqida shoshilinch ob-havo ogohlantirishini chiqardi.
O‘zhidromet ma’lumotlariga ko‘ra, bu davrda kutilayotgan kuchli yomg‘irlar mamlakatning tog‘ oldi va tog‘li hududlarida loyqa oqim va tez suv toshqinlarini keltirishi mumkin. Ba’zi joylarda yomg‘ir suvlarining to‘planishi pasttekislik hududlarining mahalliy suv bosishiga ham olib kelishi mumkin.
Rasmiylar loyqa oqim va suv toshqini xavfi quyidagi tuman va shaharlarda ayniqsa yuqori ekanligini aytdi:
Ogohlantirish tog‘ oldi va tog‘li hududlar aholisi, dam oluvchilar va bu yo‘llardan o‘tayotgan haydovchilarni ehtiyot choralarini ko‘rishga chaqiradi.
Rasmiylar shuningdek, ba’zi hududlarda yomg‘ir tufayli sirt oqimining to‘planishi pasttekislik zonalari, yo‘llar va boshqa zaif hududlarni suv bosishiga olib kelishi mumkinligini ta’kidladi.
Rasmiylar vaziyatni kuzatmoqda va jamoatchilikka rasmiy yangilanishlarni kuzatish va bashorat qilingan davrda ko‘proq ehtiyot bo‘lishni maslahat berdi.