O‘tgan yili O‘zbekiston Milliy investitsiya fondini tashkil etdi va uning boshqaruvini Franklin Templeton xalqaro kompaniyasiga topshirdi. Yil davomida kompaniya strategik korxonalarni chuqur tahli qildi.
Tahlil natijalariga ko‘ra, bir qator kompaniyalarda korporativ boshqaruv madaniyati yetarli emas. Shu bilan birga, mutaxassislar xarajatlarni qisqartirish va rentabellikni oshirish uchun sezilarli ichki zaxiralar mavjud degan xulosaga keldi.
Ushbu xulosalar asosida prezident korxona rahbarlariga xarid tizimlarini mustahkamlash, logistikani yaxshilash, raqamlashtirishni jadallashtirish va energiya samaradorligini oshirishni buyurdi. Ushbu chora-tadbirlar mahsulot narxini 10–20 foizga qisqartirishi kutilmoqda.
“Tejash rejasi ishlab chiqarishni kamaytirish yoki ma’lum xarajatlarni kechiktirish orqali emas, balki mahsulot birligi narxini qisqartirish orqali ta’minlanishi kerak”, dedi Mirziyoyev.
Strategik korxonalar, shuningdek, Birlashgan g‘azna axborot tizimiga ulanishi kutilmoqda. Samaradorliksiz xarajatlarni bartaraf etish uchun barcha xarid operatsiyalari risk tahliliga asosan qizil, sariq va yashil toifalarga bo‘linadi.
Ilgari, 2025-yil 19-noyabrdagi prezident farmoniga muvofiq, davlat korxonalariga ishlab chiqarish xarajatlarini qisqartirish va operatsion samaradorlikni oshirish chora-tadbirlarini amalga oshirish vazifasi yuklangan edi.
Bir qator majburiy islohot yo‘nalishlari joriy etildi. Bular choraklik xarajatlar ko‘rib chiqish va nol asosli byudjetlashtirishni qabul qilishni o‘z ichiga oladi, bunda byudjetlar har bir xarajat sohasining ustuvorligiga qarab qaytadan baholanadi.
Korxonalarga o‘z xarajatlarni qisqartirish dasturlarini ishlab chiqish va tasdiqlash uchun bir oy vaqt berildi.
Islohotlarni muvofiqlashtirish uchun Respublika komissiyasi tashkil etildi. U amalga oshirishni monitoring qiladi, optimallashtirish dasturlarini ishlab chiqishda yordam beradi, ichki zaxiralarni aniqlaydi, korporativ qarz yukini tahli qiladi va choraklik hisobotni Prezident administratsiyasiga taqdim etadi.
Komissiya, shuningdek, davlat kompaniyalaridagi boshqaruv xodimlarini 10 foizgacha qisqartirishni taklif qilishi va birgalikda xarid tizimini tashkil etishi kutilmoqda.
2025-yil 1-dekabrgacha korxona rahbarlari uchun 2026-yilgi asosiy ko‘rsatkichlar ishlab chiqilishi kerak edi. Tasdiqlangandan so‘ng, har bir kompaniya uchun aktsiyadorlar kutgan natijalar aniq belgilanadi.
2026-yil 1-iyuldan boshlab, ERP tizimlarini joriy qilmaydigan yoki maqsadli xarajatlarni qisqartirish ko‘rsatkichlariga erisha olmagan korxonalar o‘rinbosarlari ishdan bo‘shatiladi.
2026-yil 1-martdan boshlab, UzAssets tomonidan boshqariladigan strategik korxonalarda Birlashgan g‘azna tizimi joriy etiladi. Barcha daromadlar va xarajatlar ushbu platforma orqali markazlashtirilgan tarzda qayta ishlanadi.
Strategik kompaniyalar ro‘yxatiga sanoat, xizmat ko‘rsatish va bank sohasidagi yirik korxonalar kiradi, jumladan Navoiy kon-metallurgiya kombinati, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati, O‘zmetkombinat, O‘zbekneftgaz, O‘zbekko‘mir, Hududgaztaminot, O‘zavtomotors, O‘zkimyosanoat, Navoiyazot, O‘zbekgidroenergo, Issiqlik elektr stansiyalari, O‘ztransgaz va O‘zGasTrade.
Milliy investitsiya fondi portfeliga bir qator yirik korxonalardagi sezilarli ulushlar kiradi. Dastlabki soni 18 ta kompaniyani tashkil etgan bo‘lsa, keyinchalik 15 taga qisqartirildi. Bularga 25 foiz ulushga ega Navoiyazot, 40 foiz Regional elektr tarmoqlari, 25 foiz O‘zsuvtaminot, 40 foiz Hududgaztaminot, 30 foiz Sanoatqurilishbank, 30 foiz Xalq banki va 25 foiz O‘zbekiston havo yo‘llari va boshqalar kiradi.

Президент Шавкат Мирзиёев поручил руководителям 19 стратегических государственных предприятий сократить производственные затраты на 10–20 процентов без снижения объёмов выпуска. Это решение основано на результатах внешней оценки, выявившей значительные резервы эффективности.
Распоряжение было объявлено на совещании, состоявшемся 13 февраля. Президент подчеркнул, что сокращение затрат должно достигаться за счёт снижения себестоимости единицы продукции, а не путём уменьшения объёмов производства или отсрочки расходов.
В прошлом году Узбекистан создал Национальный инвестиционный фонд, передав его управление международной компании Franklin Templeton. В течение года фирма провела углублённый анализ стратегических предприятий.
Согласно выводам, в ряде компаний отсутствует достаточная культура корпоративного управления. В то же время эксперты заключили, что существуют значительные внутренние резервы для сокращения затрат и повышения рентабельности.
На основе этих выводов президент поручил руководителям предприятий усилить системы закупок, улучшить логистику, ускорить цифровизацию и повысить энергоэффективность. Ожидается, что эти меры позволят снизить себестоимость продукции на 10–20 процентов.
Ранее, согласно указу президента от 19 ноября 2025 года, государственным предприятиям была поставлена задача по реализации мер по сокращению производственных затрат и повышению операционной эффективности.
Предприятиям дали один месяц на разработку и утверждение собственных программ по сокращению затрат.
Для координации реформ создана Республиканская комиссия. Она будет осуществлять мониторинг реализации, оказывать помощь в разработке программ оптимизации, выявлять внутренние резервы, анализировать корпоративную долговую нагрузку и ежеквартально отчитываться перед Администрацией президента.
Комиссия также должна предложить сокращение управленческого персонала на госпредприятиях до 10 процентов и организовать систему совместных закупок.
К 1 декабря 2025 года должны были быть разработаны ключевые показатели эффективности на 2026 год для руководителей предприятий. После утверждения чётко определятся ожидания акционеров по каждой компании.
С 1 июля 2026 года заместители руководителей предприятий, не внедривших ERP-системы или не достигших целевых показателей по сокращению затрат, будут уволены.
В список стратегических компаний входят крупные предприятия промышленности, сферы услуг и банковского сектора, среди них Навоийский горно-металлургический комбинат, Алмалыкский горно-металлургический комбинат, Узметкомбинат, Узбекнефтегаз, Узбекуголь, Худудгазтаъминот, Узавтомоторс, Узкимёсаноат, Навоиазот, Узбекгидроэнерго, Тепловые электростанции, Узтрансгаз и УзГазТрейд.
Портфель Национального инвестиционного фонда включает значительные доли в нескольких крупных предприятиях. Изначально их число составляло 18 компаний, но затем было сокращено до 15. К ним относятся Навоиазот с долей 25 процентов, Региональные электрические сети с 40 процентами, Узсувтаъминот с 25 процентами, Худудгазтаъминот с 40 процентами, Саноаткурилишбанк с 30 процентами, Халк банк с 30 процентами и Узбекистон хаво йўллари с 25 процентами, среди прочих.