Xavfsizlik va bojxona organlarining qo'shma operatsiyasi natijasida Andijonda sintetik giyos ishlab chiqaradigan yirik giyos laboratoriyasi yo'q qilindi.
Operatsiya Davlat Xavfsizlik Xizmatining Andijon va Toshkent viloyat boshqarmalari tomonidan Toshkent viloyat Bojxona boshqarmasi bilan hamkorlikda amalga oshirildi. Ushbu muvofiqlashtirilgan choralar mamlakatda faoliyat yuritayotgan noqonuniy giyos laboratoriyalarini aniqlash va yo'q qilishga qaratilgan edi.
Operatsiya davomida xodimlar sintetik giyos ishlab chiqarishda ishlatiladigan katta miqdordagi prekursorlarni aniqladilar. Moddalar Telegram messenjer platformasi orqali faoliyat yuritayotgan onlayn giyos do'konining kuratorlari tomonidan belgilangan joylarga qoldirilgan edi. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar materiallarni operativ kuzatuv ostiga oldilar.
Prekursorlarni olish uchun kelgan ikkita Andijon aholisi, ikkalasi ham 2002-yilda tug'ilgan, qo'lga olindi. Keyingi tergov shubhali shaxslar Andijonning Bog'ishamol mahallasida giyos laboratoriyasini tashkil etganliklarini aniqladi.
Binoni tintuv qilish natijasida qora bozorda bahosi $1 millionga baholangan 26 kilogramm sintetik giyos moddasi mefedron musodara qilindi. Hukumatlar, shuningdek, katta miqdordagi kimyoviy prekursorlar va reagentlar, laboratoriya uskunalari, 10–20 litr sig'imli yopishtiruvchi idishlar, saqlash idishlari, respiratorlar, rezina qo'lqoplar va boshqa tegishli materiallarni musodara qildi. Barcha narsalar dalil sifatida rasmiy ravishda hujjatlashtirildi.
Tergovchilarning ma'lumotlariga ko'ra, shubhali shaxslardan biri maxfiy laboratoriya sifatida foydalanilgan mulkni $15,800ga sotib olgan, pul onlayn giyos do'konining kuratori tomonidan o'tkazilgan deb hisoblanadi. U qo'shimcha $5,000ni ushbu ob'ektni jihozlashga sarflagan.
O'tgan yilning yanvar oyida shubhali shaxs 11,7 kilogramm mefedron ishlab chiqargan va kurator ko'rsatmalariga ko'ra, giyoslarni yashirin joyga joylashtirib, uning koordinatalarini o'z rahbariga yuborgan.
Hukumatlar, shuningdek, shubhali shaxslar 400 litr prekursorlarni Chirchiq shahrida ijaraga olingan omborga yashirganliklarini aniqladi. Ushbu moddalar protsessual talablarga muvofiq musodara qilindi va qayta ishlandi.
Jinoyat kodeksining 273-moddasi, 5-qismi bo'yicha jinoiy ish qo'zg'atildi. Davlat Xavfsizlik Xizmatining Toshkent viloyat boshqarmasi Tergov bo'limi tergov harakatlari davom etar ekan, shubhali shaxslarni sudgacha qamoqqa oldi.

Крупная нарколаборатория по производству синтетических наркотиков была ликвидирована в городе Андижан в результате совместной операции органов безопасности и таможни.
Операция была проведена Андижанским и Ташкентским областными управлениями Службы государственной безопасности при сотрудничестве с Ташкентским областным таможенным управлением. Скоординированные меры были направлены на выявление и прекращение деятельности незаконных нарколабораторий, действующих в стране.
В ходе операции сотрудники выявили значительное количество прекурсоров, используемых при производстве синтетических наркотиков. Вещества были оставлены в обозначенных местах кураторами онлайн-наркомагазина, работающего через платформу мессенджера Telegram. Правоохранительные органы взяли материалы под оперативное наблюдение.
Два жителя Андижана, оба 2002 года рождения, были задержаны при прибытии для сбора прекурсоров. Дальнейшее расследование показало, что подозреваемые организовали нарколабораторию в махалле Богишамол Андижана.
Обыск помещений привел к изъятию 26 килограммов синтетического наркотического вещества мефедрона, оценочная стоимость которого на черном рынке составляет $1 млн. Власти также конфисковали большое количество химических прекурсоров и реагентов, лабораторное оборудование, клеевые емкости объемом 10–20 литров, тару для хранения, респираторы, резиновые перчатки и другие сопутствующие материалы. Все предметы были официально задокументированы в качестве доказательств.
По данным следователей, один из подозреваемых приобрел недвижимость, использовавшуюся в качестве скрытой лаборатории, за $15 800, средства, предположительно переведенные куратором онлайн-наркомагазина. Он, как сообщается, потратил дополнительные $5 000 на оснащение объекта.
В январе этого года подозреваемый, по имеющимся сведениям, произвел 11,7 килограмма мефедрона и, следуя инструкциям куратора, поместил наркотики в тайник, после чего отправил его координаты своему руководителю.
Уголовное дело возбуждено по статье 273, части 5 Уголовного кодекса. Следственный отдел Ташкентского областного управления Службы государственной безопасности поместил подозреваемых под стражу на время следственных действий.