Xavfsizlik va bojxona organlarining qo'shma operatsiyasi natijasida Andijonda sintetik giyos ishlab chiqaradigan yirik giyos laboratoriyasi yo'q qilindi.
Operatsiya Davlat Xavfsizlik Xizmatining Andijon va Toshkent viloyat boshqarmalari tomonidan Toshkent viloyat Bojxona boshqarmasi bilan hamkorlikda amalga oshirildi. Ushbu muvofiqlashtirilgan choralar mamlakatda faoliyat yuritayotgan noqonuniy giyos laboratoriyalarini aniqlash va yo'q qilishga qaratilgan edi.
Operatsiya davomida xodimlar sintetik giyos ishlab chiqarishda ishlatiladigan katta miqdordagi prekursorlarni aniqladilar. Moddalar Telegram messenjer platformasi orqali faoliyat yuritayotgan onlayn giyos do'konining kuratorlari tomonidan belgilangan joylarga qoldirilgan edi. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar materiallarni operativ kuzatuv ostiga oldilar.
Prekursorlarni olish uchun kelgan ikkita Andijon aholisi, ikkalasi ham 2002-yilda tug'ilgan, qo'lga olindi. Keyingi tergov shubhali shaxslar Andijonning Bog'ishamol mahallasida giyos laboratoriyasini tashkil etganliklarini aniqladi.
Binoni tintuv qilish natijasida qora bozorda bahosi $1 millionga baholangan 26 kilogramm sintetik giyos moddasi mefedron musodara qilindi. Hukumatlar, shuningdek, katta miqdordagi kimyoviy prekursorlar va reagentlar, laboratoriya uskunalari, 10–20 litr sig'imli yopishtiruvchi idishlar, saqlash idishlari, respiratorlar, rezina qo'lqoplar va boshqa tegishli materiallarni musodara qildi. Barcha narsalar dalil sifatida rasmiy ravishda hujjatlashtirildi.
Tergovchilarning ma'lumotlariga ko'ra, shubhali shaxslardan biri maxfiy laboratoriya sifatida foydalanilgan mulkni $15,800ga sotib olgan, pul onlayn giyos do'konining kuratori tomonidan o'tkazilgan deb hisoblanadi. U qo'shimcha $5,000ni ushbu ob'ektni jihozlashga sarflagan.
O'tgan yilning yanvar oyida shubhali shaxs 11,7 kilogramm mefedron ishlab chiqargan va kurator ko'rsatmalariga ko'ra, giyoslarni yashirin joyga joylashtirib, uning koordinatalarini o'z rahbariga yuborgan.
Hukumatlar, shuningdek, shubhali shaxslar 400 litr prekursorlarni Chirchiq shahrida ijaraga olingan omborga yashirganliklarini aniqladi. Ushbu moddalar protsessual talablarga muvofiq musodara qilindi va qayta ishlandi.
Jinoyat kodeksining 273-moddasi, 5-qismi bo'yicha jinoiy ish qo'zg'atildi. Davlat Xavfsizlik Xizmatining Toshkent viloyat boshqarmasi Tergov bo'limi tergov harakatlari davom etar ekan, shubhali shaxslarni sudgacha qamoqqa oldi.