Qirg'iziston Oliy Kengashi spikeri Nurlandbek Turg'unbek o'g'li iste'foga chiqdi. U o'z qarorini payshanba kuni parlament yig'ilishida e'lon qildi.
"O'tgan voqealarning fonida muhim ekanligini ta'kidlashni istayman: men bir yoki ikki kishiga xizmat qilmayman, men davlat va xalqqa xizmat qilaman. Men o'z ixtiyorim bilan iste'foga chiqish qarorini qabul qildim," dedi u.
Turg'unbek o'g'lining so'zlariga ko'ra, u parlament deputati sifatida ishini davom ettiradi.
"Men hech qachon bir yoki ikki kishi uchun ishlamaganimni, har doim mamlakat va qirg'iz xalqi manfaatlarida harakat qilganimni ta'kidlamoqchiman. Bu vaqt mobaynida muhim va zarur qarorlarni qabul qilishga o'z hissamni qo'shdim. Men hech qayerga ketmayman, deputat sifatida ishlayman. Biz siyosiy barqarorlikni saqlash uchun fitnasiz ishlashni o'rganishimiz kerak," deb ta'kidladi u.
Spiker, shuningdek, parlament delegatsiyasi Turkiyadan qaytganini, u erda samarali ish safari bo'lganini aytdi.
Ilgari ommaviy axborot vositalarida Oliy Kengash rahbarining Turkiyadan qaytgandan keyin iste'foga chiqishi mumkinligi haqida ma'lumotlar paydo bo'lgan edi. Bu xabarlar Davlat Milliy Xavfsizlik Qo'mitasi rahbari Kamchibek Tashiyevning iste'fosi fonida eshitildi.

Nurlanbek Turganbek uulu, the Speaker of the Jogorku Kenesh (Supreme Council) of Kyrgyzstan, has resigned. He announced his decision on Thursday during a parliamentary session.
"In light of all past events, I consider it important to note: I do not serve one or two individuals, I serve the state and the people. I have decided to resign voluntarily," he stated.
According to Turganbek uulu, he will continue working as a member of parliament.
"I want to emphasize that I have never worked for one or two people, always acting in the interests of the country and the Kyrgyz people. Throughout this time, I have contributed to making important and necessary decisions. I am not going anywhere; I will work as a deputy. We must learn to work without intrigues to preserve political stability," he stressed.
Earlier, media reports had surfaced about the possible resignation of the head of the Jogorku Kenesh after his return from Turkey. These reports came amid the resignation of the head of the State Committee for National Security, Kamchybek Tashiev.