Toshkent shahrida O'zbekiston, Qozog'iston va Qirg'iziston energetika vazirlarining uchrashuvi bo'lib o'tdi. Uchrashuv natijasida tomonlar mintaqaning suv-energetika sohasidagi hamkorligini kuchaytirishga kelishib oldilar.
Foto: Qozog'iston Respublikasi Energetika vazirligi
Muzokaralarda Qozog'istonning Energetika vaziri Yerlan Akkenjenov, Qirg'izistonning Energetika vaziri Taalaibek Ibraev va O'zbekistonning Energetika vaziri Jurabek Mirzamahmudov ishtirok etdi. Shuningdek, Tojikistonning Energetika vaziri Daler Juma ham uchrashuvga taklif qilingan edi.
Ishtirokchilar suv-energetika resurslarini boshqarishdagi hamkorlikning hozirgi holati, shuningdek mintaqaviy energetika tizimining barqaror ishlashini ta'minlash masalalarini muhokama qildilar. Elektr stansiyalarining ish rejimlarini muvofiqlashtirish, suv resurslaridan foydalanish parametrlariga rioya qilish va energetika ta'minotining barqarorligini oshirish uchun birgalikda qarorlar ishlab chiqishga alohida e'tibor qaratildi.
Tomonlar mavsumiy yuklamalar davrida o'zaro qo'llab-quvvatlashning muhimligini va Markaziy Osiyoning energetik xavfsizligini ta'minlash uchun chegaradosh daryolardagi suv sathining barqaror darajasini saqlash zarurligini ta'kidladilar.
Muzokaralar natijasida erishilgan kelishuvlarni mustahkamlovchi va mamlakatlarning suv-energetika sohasidagi hamkorlikni davom ettirish niyatini tasdiqlovchi protokol imzolandi.