Eron AQSh bilan yangi yadro kelishuvini tuzish uchun kelishuvlarga tayyor, ammo asosiy shart sifatida Vashingtonning sanksiyalarni bekor qilishni muhokama qilishga tayyorligini talab qilmoqda. Bu haqda Eron tashqi ishlar vazirining o'rinbosari Majid Taxt-Ravanchi BBCga bergan intervyusida aytdi.
Diplomatning so'zlariga ko'ra, keyingi taraqqiyot AQShning pozitsiyasiga bog'liq. "To'p amerikaliklar tomonda, ular kelishuvni xohlayotganlarini isbotlashi kerak", deb ta'kidladi u va Vashington jiddiy yondashuv ko'rsatgan taqdirda kelishuvga yo'l ochiq ekanligini qo'shdi.
Ilgari AQSh Davlat kotibi Marko Rubio prezident Donald Tramp diplomatik hal qilishni afzal ko'rishini, ammo Tehron bilan kelishuvga erishish "juda qiyin" bo'lishini aytgan edi.
AQSh va Eron o'rtasidagi keyingi muzokaralar Oman vositachiligida 24-fevralda Jenevada rejalashtirilgan. Fevral oyi boshida tomonlar Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Arakchi, AQShning maxsus elchisi Stiv Uitkoff va amerikalik maslahatchi Jared Kushner ishtirokida Maskatda maslahatlashuvlar o'tkazgan edi.
Tomonlarning pozitsiyalari hali uzoq: Tehron faqat o'zining yadro dasturi va sanksiyalarni bekor qilishni muhokama qilishga tayyor, Vashington esa Eronning raketa dasturi va Hizbulloh va HAMAS guruhlarini qo'llab-quvvatlashni o'z ichiga olgan kengaytirilgan kun tartibini talab qilmoqda.

Iran is willing to consider compromises to reach a new nuclear agreement with the United States, but has set a key condition: Washington's readiness to discuss lifting sanctions. This was stated by Iranian Deputy Foreign Minister Majid Takht-Ravanchi in an interview with BBC.
According to the diplomat, further progress depends on the U.S. position. "The ball is in the Americans' court, and they must prove they want an agreement," he noted, adding that with a serious approach from Washington, the path to a deal remains open.
Previously, U.S. Secretary of State Marco Rubio stated that President Donald Trump prefers a diplomatic settlement, but reaching an agreement with Tehran will be "very difficult."
The next round of talks between the U.S. and Iran, mediated by Oman, is scheduled for February 24 in Geneva. In early February, the sides held consultations in Muscat involving Iranian Foreign Minister Abbas Araqchi, U.S. Special Envoy Steve Witkoff, and American advisor Jared Kushner.
The positions of the sides remain far apart: Tehran is only willing to discuss its nuclear program and the lifting of sanctions, while Washington insists on expanding the agenda to include Iran's missile program and support for Hezbollah and Hamas groups.