Toshkent shahrida O'zbekiston, Qozog'iston va Qirg'iziston energetika vazirlarining uchtomoncha uchrashuvi bo'lib o'tdi. Uchrashuv natijasida tomonlar mintaqaning suv-energetika sohasidagi muvofiqlashtirishni kuchaytirishga kelishib oldilar.
Muzokaralarda Qozog'iston Energetika vaziri Yerlan Akkenjenov, Qirg'iziston Energetika vaziri Taalaibek Ibraev va O'zbekiston Energetika vaziri Jo'rabek Mirzamahmudov ishtirok etdi. Shuningdek, Tojikiston Energetika vaziri Daler Juma ham majlisga taklif qilingan edi.
Uchrashuv ishtirokchilari suv-energetika resurslarini boshqarishdagi hamkorlikning hozirgi holati, shuningdek, mintaqaviy energetika tizimining barqaror ishlashini ta'minlash masalalarini muhokama qildilar. E'tibor elektr stansiyalarining ish rejimlarini kelishish, suv resurslaridan foydalanish parametrlariga rioya qilish va energiya ta'minotining mustahkamligini oshirish uchun birgalikda qarorlar ishlab chiqishga qaratildi.
Tomonlar mavsumiy yuklama davrlarida o'zaro qo'llab-quvvatlashning ahamiyatini va Markaziy Osiyoning energetik xavfsizligini ta'minlash uchun chegaradosh daryolardagi suvning barqaror darajasini saqlash zaruratini ta'kidladilar.