AQSh birinchi marta Venesuela neftini 500 million dollarga sotgani haqida CNN ma’lum qildi. Bu xabar ma’muriyat vakiliga tayanib berilgan.
Bu sotish qarori AQSh prezidenti Donald Trampning yanvar oyi boshida amalga oshirilgan harbiy operatsiya va Venesuela prezidenti Nikolas Maduroni qo‘lga olgandan keyin mamlakatning neft zaxiralaridan foydalanish rejasining bir qismidir. O‘tgan hafta Tramp Venesuelaning vayron bo‘lgan energetika sektorini tiklash uchun neft sanoati kamida 100 milliard dollar sarmoya kiritishga tayyor ekanligini aytdi.
Biroq, amerikalik energetika kompaniyalari bu rejalarga nisbatan shubha bildirdi. 9-yanvar kuni Oq uyda bo‘lib o‘tgan uchrashuvda ExxonMobil bosh direktori Darren Vuds Venesuelaning huquqiy va tijorat infratuzilmasi yo‘qligi sababli “investitsiyalar uchun jozibador emasligini” ta’kidladi. Boshqa rahbarlar ham ko‘p yillik inqirozga uchragan mamlakatga darhol milliardlab dollar sarmoya kiritishga tayyor emas.
Oq uy matbuot kotibi Teylor Rodjers ma’muriyat “benzeri ko‘rilmagan investitsiyalar”ga tayyor bo‘lgan neft kompaniyalari bilan “ijobiy, doimiy muzokaralar” olib borayotganini ta’kidladi.

The US has completed the first sale of Venezuelan oil worth $500 million, CNN reports, citing an administration official.
The sale decision is part of US President Donald Trump's plans to access Venezuela's oil reserves following a military operation and the capture of the country's president, Nicolás Maduro, in early January. Last week, Trump stated that the oil industry is ready to invest at least $100 billion in rebuilding Venezuela's devastated energy sector.
However, American energy companies have expressed skepticism about these plans. At a meeting in the White House on January 9, ExxonMobil CEO Darren Woods noted that Venezuela remains "unattractive for investment" due to a lack of legal and commercial infrastructure. Other executives are also not ready to immediately invest billions in a country plagued by a long-standing crisis.