Koreya Xalq Demokratik Respublikasi poytaxtida 'chet el harbiy operatsiyasi' ishtirokchilariga bag'ishlangan yangi ko'cha ochildi. Bu haqda davlat agentligi CTAC xabar berdi.
Rasm: kcna.kp
Davlat rahbari Kim Chen Ir ishtirokida tantanali marosim bo'lib o'tdi. Yangi ko'cha 'Sebyor' ('Yangi yulduz') deb nomlandi. Tadbir davomida halok bo'lgan harbiy xizmatchilar oilalariga ushbu ko'chada joylashgan kvartiralar uchun orderlar topshirildi.
Agentlik ma'lumotlariga ko'ra, Kim Chen Ir shaxsan halok bo'lgan jangchilarning bir nechta oilalariga tashrif buyurdi. Xususan, u harbiy xizmatchi O Txe Chxorning rafiqasi uyiga borib, turar joyni ko'rib chiqdi va qarindoshlar bilan suhbatlashdi. Shuningdek, KXDR rahbari operatsiyada qatnashgan egizak ikki o'g'lni yo'qotgan oilani ham ziyorat qildi.
'Chet el harbiy operatsiyasi' qayerda bo'lib o'tgani haqida CTAC xabarida aniqlik kiritilmagan.
Ilgari, 2024-yilda Rossiyaning Kursk viloyatidagi jangovar harakatlardan so'ng Shimoliy Koreya o'z harbiylarini Rossiya qo'shinlarini qo'llab-quvvatlash uchun yuborgani haqida xabar berilgan edi. Rasmiy ravishda KXDR va Rossiya hukumatlari uzoq vaqt davomida shimoliy koreyalik kontingentning mavjudligini tasdiqlamagan, uning soni va yo'qotishlari haqidagi ma'lumotlar esa yopiq saqlanmoqda.

A new street dedicated to participants of an 'overseas military operation' has been opened in the capital of the Democratic People's Republic of Korea. This was reported by the state agency KCNA.
The ceremonial event was held with the participation of the country's leader Kim Jong Un. The new street was named Saebeor ('New Star'). During the event, housing warrants for apartments located on this street were presented to the families of deceased military personnel.
According to the agency, Kim Jong Un personally visited several families of fallen soldiers. Specifically, he went to the home of the wife of serviceman O Tae Chol, where he inspected the residence and spoke with relatives. The DPRK leader also visited a family that lost twin sons who participated in the operation.
The exact location of the 'overseas military operation' was not specified in the KCNA report.
Previously, it was reported that in 2024, following combat actions in Russia's Kursk region, North Korea sent its military to support Russian troops. Officially, the authorities of the DPRK and Russia have long not confirmed the presence of a North Korean contingent, and data on its size and losses remain classified.