Koreya Xalq Demokratik Respublikasi poytaxtida 'chet el harbiy operatsiyasi' ishtirokchilariga bag'ishlangan yangi ko'cha ochildi. Bu haqda davlat agentligi CTAC xabar berdi.
Rasm: kcna.kp
Davlat rahbari Kim Chen Ir ishtirokida tantanali marosim bo'lib o'tdi. Yangi ko'cha 'Sebyor' ('Yangi yulduz') deb nomlandi. Tadbir davomida halok bo'lgan harbiy xizmatchilar oilalariga ushbu ko'chada joylashgan kvartiralar uchun orderlar topshirildi.
Agentlik ma'lumotlariga ko'ra, Kim Chen Ir shaxsan halok bo'lgan jangchilarning bir nechta oilalariga tashrif buyurdi. Xususan, u harbiy xizmatchi O Txe Chxorning rafiqasi uyiga borib, turar joyni ko'rib chiqdi va qarindoshlar bilan suhbatlashdi. Shuningdek, KXDR rahbari operatsiyada qatnashgan egizak ikki o'g'lni yo'qotgan oilani ham ziyorat qildi.
'Chet el harbiy operatsiyasi' qayerda bo'lib o'tgani haqida CTAC xabarida aniqlik kiritilmagan.
Ilgari, 2024-yilda Rossiyaning Kursk viloyatidagi jangovar harakatlardan so'ng Shimoliy Koreya o'z harbiylarini Rossiya qo'shinlarini qo'llab-quvvatlash uchun yuborgani haqida xabar berilgan edi. Rasmiy ravishda KXDR va Rossiya hukumatlari uzoq vaqt davomida shimoliy koreyalik kontingentning mavjudligini tasdiqlamagan, uning soni va yo'qotishlari haqidagi ma'lumotlar esa yopiq saqlanmoqda.

В столице КНДР открыли новую улицу, посвященную участникам «зарубежной военной операции». Об этом сообщило государственное агентство ЦТАК.
Торжественная церемония прошла при участии лидера страны Ким Чен Ына. Новая улица получила название Сэбёр («Новая звезда»). Во время мероприятия семьям погибших военнослужащих вручили ордера на квартиры, расположенные на этой улице.
По данным агентства, Ким Чен Ын лично посетил несколько семей погибших бойцов. В частности, он побывал в доме супруги военнослужащего О Тхэ Чхора, где осмотрел жилье и пообщался с родственниками. Также лидер КНДР посетил семью, потерявшую двух сыновей-близнецов, участвовавших в операции.
Где именно проходила «зарубежная военная операция», в сообщении ЦТАК не уточняется.
Ранее сообщалось, что в 2024 году после боевых действий в Курской области России Северная Корея направила своих военных для поддержки российских войск. Официально власти КНДР и России долгое время не подтверждали присутствие северокорейского контингента, а данные о его численности и потерях остаются закрытыми.