Peskovning so'zlariga ko'ra, Moskva Navaliyning o'limi zaharlanish natijasida bo'lishi mumkin degan xulosalarni "qat'iyan rad etadi". U rossiya tomoni bunday ayblovlarni qabul qilmasligini va ularning mazmuniga rozi emasligini ta'kidladi.
Ilgari Buyuk Britaniya, Shvetsiya, Fransiya, Niderlandiya va Germaniya siyosatchining o'lim sabablari haqida birgalikda hisobot e'lon qildi. Hujjatda "yuqori ehtimol bilan" u Ekvadorda yashovhi zaharli qurbaqaning teri ekstraktidan ajralib chiqadigan o'limga olib keladigan toksin - epibatidin ta'siridan halok bo'lishi mumkinligi da'vo qilinadi. Rossiya Tashqi ishlar vazirligi vakili Mariya Zaxarova bu da'volarni axborot uloqtirishi deb atadi.
Korruptsiyaga qarshi kurash jamg'armasi asoschisi Aleksey Navaliy 2024-yil 16-fevralda 47 yoshida "Polyarniy volk" tuzatish koloniyasida vafot etdi. U ekstremistik jamiyat yaratish ishi bo'yicha 19 yillik muddat o'tardi. Yamalo-Nenets avtonom okrugi FSIN boshqarmasi ma'lumotlariga ko'ra, siyosatchiga sayr paytida yomon bo'lib qoldi, shundan so'ng u vafot etdi.

Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков прокомментировал заявления европейских стран о возможном отравлении оппозиционного политика Алексея Навального, заявив, что в Кремле считают такие обвинения необоснованными и предвзятыми.
По словам Пескова, Москва «решительно отвергает» выводы, согласно которым причиной смерти Навального могло стать отравление. Он подчеркнул, что российская сторона не принимает подобные обвинения и не согласна с их содержанием.
Ранее Великобритания, Швеция, Франция, Нидерланды и Германия опубликовали совместный отчет о причинах смерти политика. В документе утверждается, что «с высокой долей вероятности» он мог погибнуть из-за воздействия эпибатидина — смертельного токсина, выделяемого из кожного экстракта ядовитой лягушки, обитающей в Эквадоре. Представитель МИД России Мария Захарова назвала эти заявления информационным вбросом.
Основатель Фонда борьбы с коррупцией Алексей Навальный умер 16 февраля 2024 года в исправительной колонии «Полярный волк» в возрасте 47 лет. Он отбывал 19-летний срок по делу о создании экстремистского сообщества. По данным управления ФСИН по Ямало-Ненецкому автономному округу, политику стало плохо во время прогулки, после чего он скончался.