O‘zbekiston fuqarolari Durdona Hakimova va Sayyora Ergasheliyevaning Stambulning Umraniy tumanidagi ijaraga olingan kvartirasida o‘ldirilgani va tanlari bo‘laklarga bo‘linib axlat konteynerlariga tashlanganligi haqida ma’lumotlar oshkor qilinmoqda.
Turkiya ommaviy axborot vositalarining ma’lumotlariga ko‘ra, Durdona Hakimovaning o‘ldirilishi bo‘yicha tergov jarayonida politsiya Umraniy tumanidagi shu kvartirada yana bir jabrlanuvchi – 32 yoshli Sayyora Ergasheliyevaning ham o‘ldirilganligini aniqlagan. Tergov versiyasiga ko‘ra, u oldinroq o‘ldirilgan va uning tanasi ham bo‘laklarga bo‘lingan.
Sayyora Ergasheliyeva 23 yanvardan beri bedarak yo‘qolgan deb hisoblanadi.
Politsiya ayollar gumon qilinuvchilar bilan birga yashagan uy yaqinidagi kuzatuv kameralari yozuvlarini qayta o‘rgangan. Tasvirlarda gumon qilinuvchilarning turli kunlarda kvartiradan qora polietilen paketlar chiqarayotgani ko‘rinadi. Shuningdek, ular oq chamadon chiqarib, taksi o‘rnatib, Shishli tumaniga borib, uni ham axlat konteyneriga tashlaganlari qayd etilgan.
Tergov versiyasiga ko‘ra, jinoyatlar ketma-ketligi quyidagicha bo‘lishi mumkin: birinchi bo‘lib Sayyora Ergasheliyeva, keyin Durdona Hakimova o‘ldirilgan. Hozirda bu o‘ldirishlar o‘rtasidagi bog‘liqlik aniqlanmoqda.
Kuzatuv kameralari yozuvlari quyidagi hodisalar ketma-ketligini tiklashga imkon berdi:
— 23 yanvarda Sayyora Ergasheliyeva Umraniy tumanidagi kvartiraga kirgan.
— Undan keyin u erga ikki nafar gumon qilinuvchi erkak kirgan.
— 24 yanvarda gumon qilinuvchilar kvartiradan bir necha marta qora paketlar bilan chiqqan. Keyinchalik ular oq chamadon chiqarib, taksi o‘rnatib, Shishli tumaniga ketishgan. U yerda chamadon axlat konteyneriga tashlangan. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, aynan shu chamadonda Durdona Hakimovaning tanasi bo‘laklari bo‘lgan.
Mahalliy ommaviy axborot vositalarining ma’lumotlariga ko‘ra, bu topilmalar aniqlangandan so‘ng, gumon qilinuvchilar qayta so‘roq qilingan va Sayyora Ergasheliyevani ham xuddi shu usulda – pichoq bilan o‘ldirib, tanasini bo‘laklarga bo‘lib, bo‘laklarni turli axlat konteynerlariga tashlaganliklarini tan olishgan.
Bu ma’lumotlar Turkiya ommaviy axborot vositalarida tarqalgan va rasmiy hujjatlar bilan tasdiqlanmagan tergov versiyasiga tegishli. Hozirgi vaqtda Turkiya politsiyasi yoki prokuraturasining ikkinchi jabrlanuvchi haqida rasmiy bayonotlari e’lon qilinmagan.
Ilgari Sayyora Ergasheliyevaning yo‘qolgani va uning qarindoshlari tomonidan qidirilayotgani haqida xabar berilgan edi.
24 yanvarda Stambul shahrining Shishli tumanidagi “Feriköy” mahallasida axlat konteynerida boshsiz jasad topilgan. Uning 37 yoshli O‘zbekiston fuqarosiga tegishli ekanligi aniqlangan. Uning boshqa O‘zbekistonliklar tomonidan o‘ldirilganligi ta’kidlangan. Mahalliy nashrlarga ko‘ra, qotillar tanani bo‘laklarga bo‘lib, chamadonga joylashtirib, axlatxonga tashlagan. Tananing boshqa qismlari boshqa axlat konteynerida topilgan. O‘zbekistonning Stambuldagi Bosh konsulligi jabrlanuvchi Durdona Hakimova ekanligini tasdiqlagan. Ushbu fakt bo‘yicha 2 nafar O‘zbekiston fuqarosi qamoqqa olingan. Ular Turkiyadan Gruziyaga parvoz qilishga urinayotganda ushlangan.

Раскрываются подробности одного из самых жестоких преступлений последнего времени: в съемной квартире в стамбульском районе Умрание были убиты две гражданки Узбекистана — Дурдона Хакимова и Сайёра Эргашалиева. Их тела были расчленены и разбросаны по мусорным контейнерам.
Фото: социальные сети
По данным турецких средств массовой информации, в ходе расследования убийства Дурдоны Хакимовой полиция установила, что в той же квартире в районе Умрание была еще одна погибшая — 32-летняя Сайёра Эргашалиева. По версии следствия, она была убита ранее и также расчленена.
Сообщается, что Сайёра Эргашалиева числится пропавшей без вести с 23 января.
Полиция повторно изучила записи камер наблюдения возле дома, где женщины проживали вместе с подозреваемыми.
На кадрах видно, как в разные дни подозреваемые выносили из квартиры черные полиэтиленовые пакеты. Также зафиксировано, что они вынесли белый чемодан, сели в такси и направились в район Шишли, где также выбросили его в мусорный контейнер.
Согласно версии следствия, хронология преступлений могла быть следующей: первой была убита Сайёра Эргашалиева, затем — Дурдона Хакимова. В настоящее время устанавливается, насколько эти убийства связаны между собой.
Записи камер наблюдения позволили восстановить следующую последовательность событий:
— 23 января Сайёра Эргашалиева вошла в квартиру в Умрание.
— Следом за ней туда же вошли двое подозреваемых мужчин.
— 24 января подозреваемые несколько раз выходили из квартиры с черными пакетами. Позднее они вынесли белый чемодан, сели в такси и поехали в район Шишли. Там чемодан был выброшен в мусорный контейнер. По предварительным данным, именно в этом чемодане находились части тела Дурдоны Хакимовой.
По информации местных средств массовой информации, после обнаружения этих находок подозреваемые были повторно допрошены и признались, что убили Сайёру Эргашалиеву тем же способом — ножом, после чего расчленили тело и выбросили части в различные мусорные контейнеры.
Данные сведения распространились в турецких средствах массовой информации и относятся к версии следствия, не подтвержденной официальными документами. На данный момент официальных заявлений полиции или прокуратуры Турции о второй погибшей не опубликовано.
Ранее сообщалось о пропаже Сайёры Эргашалиевой и о том, что ее разыскивают родственники.
24 января в районе Шишли, в махалле «Ферикёй» города Стамбула, в мусорном контейнере было обнаружено обезглавленное тело. Установлено, что оно принадлежит 37-летней гражданке Узбекистана. Подчеркивалось, что она была убита другими выходцами из Узбекистана. По данным местных изданий, убийцы расчленили тело, поместили его в чемодан и выбросили на свалку. Другие части тела были обнаружены в другом мусорном контейнере. Генеральное консульство Узбекистана в Стамбуле подтвердило, что погибшей является Хакимова Дурдона. По данному факту задержаны 2 гражданина Узбекистана. Они были задержаны при попытке вылететь из Турции в Грузию авиарейсом.