Hujjatga ko‘ra, chora-tadbirlar majmuasini amalga oshirish ijodiy xizmatlar eksportini 1 milliard dollargacha oshirish va 500 mingdan ortiq ish o‘rinlarini yaratish imkonini beradi.
Strategiyaning asosiy elementi kreativ sanoat parklari tarmog‘ini shakllantirish bo‘ladi. Toshkentda kino studiyalari, dasturlash maktablari, dizayn va ovoz yozish markazlarini birlashtirib, ijodiy kasblar va IT mutaxassislari uchun yagona ekotizimni tashkil etadigan keng ko‘lamli kreativ park yaratish rejalashtirilgan.
Rezidentlar uchun maxsus soliq rejimi joriy etiladi: daromad va ijtimoiy soliq stavkalari ikki baravar – 6% gacha pasaytiriladi.
Shunga o‘xshash maydonchalar Yangi Toshkent va Nukusda ham paydo bo‘ladi. Qoraqalpog‘iston poytaxtida EXPO-2025 ko‘rgazmasining milliy paviloni va zamonaviy kutubxona markaziy diqqatga sazovor bo‘ladi.
Islohot ta’lim sohasiga va madaniy merosni muhofaza qilishga ham tegadi. Toshkentda The King's Foundation modeli asosida yaratilgan An’anaviy san’atlar oliy maktabi ochiladi. Xattotlik, kulolchilik va me’moriy dekor bo‘yicha ta’lim ingliz tilida olib boriladi.
Shu bilan birga, Samarqanddagi Bibixonim masjidi kabi tarixiy ob’yektlarni keng ko‘lamli restavratsiya qilish rejalashtirilgan. Prezident barcha ishlar yodgorliklarning tarixiy haqiqiyligini saqlash maqsadida YuNESKO qat’iy nazorati ostida olib borilishi kerakligini ta’kidladi.

Президент Шавкат Мирзиёев утвердил стратегический план развития креативной индустрии, предусматривающий увеличение доли этой сферы в ВВП страны до 5% к 2030 году. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
Согласно документу, реализация комплекса мер позволит нарастить экспорт творческих услуг до 1 млрд долларов и создать более 500 тысяч рабочих мест.
Ключевым элементом стратегии станет формирование сети парков креативных индустрий. В Ташкенте планируется создание масштабного креативного парка, который объединит киностудии, школы программирования, центры дизайна и звукозаписи, формируя единую экосистему для представителей творческих профессий и ИТ-специалистов.
Для резидентов вводится специальный налоговый режим: ставки подоходного и социального налогов снижены вдвое — до 6%.
Аналогичные площадки появятся в Новом Ташкенте и Нукусе. В столице Каракалпакстана центром притяжения станет национальный павильон с выставки EXPO-2025 и современная библиотека.
Реформа также затронет сферу образования и охрану культурного наследия. В Ташкенте откроется Высшая школа традиционных искусств, созданная по модели The King's Foundation. Обучение каллиграфии, керамике и архитектурному декору будет вестись на английском языке.
Параллельно запланирована масштабная реставрация исторических объектов, включая мечеть Бибиханум в Самарканде. Президент подчеркнул, что все работы должны проводиться под строгим контролем ЮНЕСКО с целью сохранения исторической подлинности памятников.