Toshkentda Li 9 va BYD avtomobillari o'rtasida yuz bergan yo'l-transport hodisasi nafaqat mashinalarning mustahkamligi, balki adliya tizimi uchun ham sinov bo'ldi: dastlabki sud BYD haydovchisiga 798 million so'm moddiy zarar to'lash majburiyatini yukladi, ammo apellyatsiya instansiyasi bu qarorni bekor qilib, ishni qayta tergovga yubordi.
Foto: ijtimoiy tarmoqlar
2025-yil 30-sentabrda Toshkentning Mirzo Ulug'bek tumanida BYD va Li Auto L9 avtomobillari ishtirokida yo'l-transport hodisasi yuz berdi. Ijtimoiy tarmoqlarda e'lon qilingan foto va videolarga ko'ra, halokat natijasida Li 9 jiddiy shikastlandi.
Yo'l-transport hodisasi bo'yicha ma'muriy ish Mirzo Ulug'bek tumani jinoyat ishlari bo'yicha sudida ko'rib chiqildi. 2025-yil 23-dekabrdagi sud qaroriga ko'ra, BYD haydovchisi D.R. fuqarosi harakat yo'nalishini o'ngdan chapga o'zgartirishda Li 9 bilan to'qnashuvga yo'l qo'ydi, uning haydovchisi F.J. fuqarosi edi.
Sud hujjatlarida BYD haydovchisi Yo'l harakati qoidalarining 53-bandini buzgani ko'rsatilgan, unga ko'ra haydovchi harakatni boshlash, manevr yoki to'xtashdan oldin o'z harakatlari boshqa yo'l harakati ishtirokchilari uchun xavf tug'dirmasligiga ishonch hosil qilishi shart.
Ushbu yo'l-transport hodisasi BYD avtomobilidagi kamera tomonidan qayd etilgan. Yozuvda BYD 60–62 km/soat tezlikda harakatlangan, Li 9 esa yuqori tezlikda harakatlanib, yo'nalishini o'zgartirgan BYDga tegib, ag'darilgan.
2025-yil 1-dekabrdagi avtotexnika ekspertizasi xulosasiga ko'ra, Li 9 ning halokat vaqtidagi tezligini aniqlash imkoni bo'lmagan. Shuningdek, agar BYD 2–3 metr masofada yo'nalishini o'zgartirgan bo'lsa, Li 9 ning tezligi 60 km/soat bo'lganda, to'qnashuvning oldini olishning texnik imkoniyati bo'lmagan.
Sud qarori bilan BYD haydovchisi 2 million 60 ming so'm jarimaga tortildi va uning hisobidan Li 9 haydovchisi foydasiga 798 million so'm moddiy zarar undirilishi belgilandi. Li 9 haydovchisi sug'urta polisisiz qolgani uchun 206 ming so'm jarimaga tortildi.
"Apellyatsiya instansiyasida tomonlarning dalillari muhokama qilindi, ish bo'yicha dastlabki tekshiruv to'liq hajmda o'tkazilmaganligi aniqlandi va bu kamchiliklarni sud jarayonida bartaraf etish imkoni yo'q", deb xabarda aytilgan.
Natijada birinchi instansiya sudining qarorini bekor qilish va ish materiallarini qo'shimcha tekshiruv o'tkazish uchun tegishli organlarga yuborish to'g'risida qaror qabul qilindi. Sud aktiga rozi bo'lmagan tomon nazorat tartibida shikoyat berish huquqiga ega.
Yo'l-transport hodisasi Mirzo Ulug'bek tumanidagi Mustaqillik shoh ko'chasi, 42A-uy ro'parasida yuz berdi. Hodisa natijasida halok bo'lgan yoki og'ir jarohat olganlar yo'q. Li 9 haydovchisiga birinchi tibbiy yordam ko'rsatildi.