O'zbekistonda telefon orqali amalga oshiriladigan firibgarlik holatlari ko'paymoqda, buning qurboni ko'pincha nafaqaxo‘r yoshdagi fuqarolar bo'lib qolmoqda. Noaniq raqamlardan qo'ng'iroq qiluvchi firibgarlar, yaqin kelajakda nafaqa oshirilishi haqidagi bahona bilan, shaxsiy ma'lumotlar va bank kartalari ma'lumotlarini olishga harakat qilmoqda.
Foto: Vedomosti
O'zbekiston Pensiya jamg'armasi ma'lum qilishicha, firibgarlar o'zlarini bank yoki jamg'arma xodimlari sifatida ko'rsatib, keyingi oydan boshlab nafaqa oshirilishini da'vo qilmoqda. "Qayta hisoblash"ni rasmiylashtirish uchun ular pasport ma'lumotlari, bank karta raqami, PINFL yoki SMS-dan tasdiqlash kodini so'rashmoqda. Shu bilan birga, fuqarolarni ma'lumotlarni bermaslikda nafaqa qayta hisoblanmasligi haqida aldashmoqda.
Jamg'armada ta'kidlanishicha, xodimlar hech qachon telefon orqali shaxsiy ma'lumotlar yoki SMS-xabarlardan kodlarni so'ramaydi.
Fuqarolar, begona shaxslarga pasport ma'lumotlari, bank kartalari ma'lumotlari va boshqa maxfiy ma'lumotlarni bermaslikka chaqirilmoqda. Shubhali qo'ng'iroqlar bo'lsa, Pensiya jamg'armasining ishonch telefoniga 1271 raqamiga murojaat qilish yoki ichki ishlar organlariga 102 raqamiga xabar berish tavsiya etiladi.
Jamg'armada, shuningdek, nafaqaxo‘rlar va ularning qarindoshlarini ehtiyot bo'lish va firibgarlarning hiylalariga berilmaslikka chaqirdi.

In Uzbekistan, there has been an increase in telephone fraud cases, with pensioners increasingly becoming victims. Scammers call from unknown numbers and, under the pretext of an alleged upcoming pension increase, attempt to obtain personal data and bank card details.
As reported by the Pension Fund of Uzbekistan, fraudsters pose as bank or fund employees and claim that pensions will be increased starting next month. To "process" the recalculation, they ask for passport details, bank card numbers, PINFL, or SMS confirmation codes. At the same time, they mislead citizens by stating that without providing the information, the payment will not be recalculated.
Citizens are urged not to provide passport details, bank card information, or other confidential data to strangers. In case of suspicious calls, it is recommended to contact the Pension Fund's hotline at 1271 or report to the internal affairs authorities at 102.