Toshkentda Li 9 va BYD avtomobillari ishtirok etgan yo'l-transport hodisasi nafaqat mashinalarning mustahkamligi, balki adliya tizimi uchun ham sinov bo'ldi: dastlabki sud haydovchi BYDdan 798 million so'm moddiy zarar to'lashni talab qildi, ammo apellyatsiya instansiyasi bu qarorni bekor qildi va ishni qayta tergovga yubordi.
2025-yil 30-sentyabrda Toshkentning Mirzo Ulug'bek tumanida BYD va Li Auto L9 avtomobillari ishtirok etgan yo'l-transport hodisasi yuz berdi. Ijtimoiy tarmoqlarda e'lon qilingan surat va videolarga ko'ra, baxtsiz hodisa natijasida Li 9 jiddiy shikastlandi.
Yo'l-transport hodisasi bo'yicha ma'muriy ish Mirzo Ulug'bek tumani jinoyat ishlari bo'yicha sudida ko'rib chiqildi. 2025-yil 23-dekabrdagi sud qaroriga ko'ra, BYD haydovchisi D.R. fuqarosi harakat yo'nalishini o'ngdan chapga o'zgartirishda Li 9 bilan to'qnashuvga yo'l qo'ydi, uning haydovchisi F.J. fuqarosi edi.
Sud hujjatlarida BYD haydovchisi 53-qoidani buzganligi ko'rsatilgan, unga ko'ra haydovchi harakatni boshlash, manevr yoki to'xtashdan oldin o'z harakatlari boshqa yo'l harakati ishtirokchilari uchun xavf tug'dirmasligiga ishonch hosil qilishi shart.
Bu yo'l-transport hodisasi BYD avtomobilidagi kamera tomonidan qayd etilgan. Yozuvda BYD 60–62 km/soat tezlikda harakatlangan, Li 9 esa yuqori tezlikda harakatlanib, yo'nalishini o'zgartirgan BYDga tegib, ag'darilgan.
2025-yil 1-dekabrdagi avtotexnik ekspertiza xulosasiga ko'ra, Li 9 ning hodisa paytidagi tezligini aniqlash mumkin bo'lmagan. Shuningdek, agar BYD harakat yo'nalishini 2–3 metr masofada o'zgartirgan bo'lsa, Li 9 ning tezligi 60 km/soat bo'lganda to'qnashuvni oldini olishning texnik imkoniyati bo'lmagan.
Sud qarori bilan BYD haydovchisi 2 million 60 ming so'm jarimaga tortildi va unidan Li 9 haydovchisi foydasiga 798 million so'm moddiy zarar undirish buyurildi. Li 9 haydovchisi sug'urta polisisizligi uchun 206 ming so'm jarimaga tortildi.
Qaror ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokama va bahslarga sabab bo'ldi.
Toshkent sudlarining 13-fevraldagi rasmiy ma'lumotlariga ko'ra, ma'muriy huquqbuzarlik ishi bo'yicha birinchi instansiya sudining qarori apellyatsiya instansiyasi tomonidan ko'rib chiqildi.
"Apellyatsiya instansiyasida tomonlarning dalillari muhokama qilindi, ish bo'yicha dastlabki tekshiruv to'liq hajmda o'tkazilmaganligi aniqlandi, bu kamchiliklarni sud jarayonida bartaraf etish imkoni yo'q", — deyilgan xabarda.
Natijada birinchi instansiya sudining qarorini bekor qilish va ish materiallarini qo'shimcha tekshiruv o'tkazish uchun tegishli organlarga yuborish to'g'risida qaror qabul qilindi. Sud aktiga qarshi chiqqan tomon nazorat tartibida shikoyat berish huquqiga ega.
Yo'l-transport hodisasi Mirzo Ulug'bek tumanidagi Mustaqillik shoh ko'chasi, 42A uy ro'parasida yuz berdi. Hodisa natijasida halok bo'lgan yoki og'ir jarohat olganlar yo'q. Li 9 haydovchisiga birinchi tibbiy yordam ko'rsatildi.