Sirdaryo viloyati Sayxunobod tumanida ikki fuqaro elektr udog‘i yordamida noqonuniy tarzda 46 ta baliq ovlagan. Davlat ekologik nazorat inspektsiyasi xodimlari viloyat bo‘limlari bilan hamkorlikda ushbu qonunbuzarlikni aniqlagan.
Qonunbuzarlar "Farovon" mahallasidagi "Shurazak" kanalida baliq ovlash uchun taqiqlangan qurol – elektr udog‘idan foydalangan. Ulardan baliq, qayiq, eshkak, akkumulyator, nasos va udog‘ musodara qilingan.
Ushbu harakatlar "Ovchilik va ov xo‘jaligi to‘g‘risida", "Hayvonot olamini muhofaza qilish va undan foydalanish to‘g‘risida" va "Tabiatni muhofaza qilish to‘g‘risida"gi qonunlarga zid keladi. Tabiatga yetkazilgan umumiy zarar 519 million 120 ming so‘mga baholangan.
Yig‘ilgan materiallar huquqiy baholash va tegishli choralar ko‘rish uchun Sirdaryo viloyati prokuraturasiga yuborilgan. O‘zbekistonda baliq ovlashga mavsumiy cheklovlar joriy etilgan: masalan, 11 martdan 31 maygacha Amudaryo va Sirdaryo daryolarida baliq ovlash taqiqlangan.
Bu voqea mamlakatimizda tabiiy resurslarni muhofaza qilish va ekologik qonunbuzarliklarga qarshi kurashning dolzarbligini yana bir bor ko‘rsatmoqda. Muammoni bartaraf etish uchun nazoratni kuchaytirish va jamoatchilikni o‘qitish muhim ahamiyatga ega.

В Сайхунабадском районе Сырдарьинской области двое жителей незаконно выловили 46 рыб с использованием запрещенного орудия – электроудочки. Нарушение было выявлено сотрудниками Государственной инспекции экологического контроля совместно с региональными подразделениями.
Браконьеры осуществляли лов в канале "Шуразак" на территории махалли "Фаровон". У них были изъяты рыба, а также используемые средства: лодка, весла, аккумулятор, насос и удочка.
Действия нарушителей противоречат законам "Об охоте и охотничьем хозяйстве", "Об охране и использовании животного мира" и "Об охране природы". Общий ущерб, причиненный окружающей среде, оценен в 519 миллионов 120 тысяч сумов.
Собранные материалы направлены в прокуратуру Сырдарьинской области для правовой оценки и принятия соответствующих мер. В Узбекистане действуют сезонные ограничения на вылов рыбы: например, с 11 марта по 31 мая запрещена рыбалка в реках Амударья и Сырдарья.
Данный инцидент подчеркивает актуальность проблем охраны природных ресурсов и борьбы с экологическими правонарушениями в стране. Усиление контроля и просвещение населения остаются ключевыми мерами для предотвращения подобных случаев.