Hozirda yong‘in sabablari va yetkazilgan moddiy zarar miqdori aniqlanmoqda. Voqea joyida bo‘lgan Gazeta muxbiri ikkita o‘t o‘chirish mashinasi va ikkita tez yordam mashinasini ko‘rgan, ammo tez yordam xizmatiga ehtiyoj tug‘ilmagan. Yong‘indan zarar ko‘rgan tomonda osilib turgan arqonlar va gorizontal arqonlar mavjud bo‘lib, ular ehtimol, binoda olib borilayotgan oynalash ishlari bilan bog‘liq.
Ta’kidlash joizki, Hamid Olimjon maydonidagi 18 qavatli uylar (odatda “Moskva” uylari deb ataladi) 2025-yil oktabridan buyon shishaband ko‘rinishida rekonstruksiya ishlari ostida. Aholi avvalroq bu ishlarga norozilik bildirgan, chunki ular binolarning og‘irlashishi va xavfsizlikka salbiy ta’sir qilishidan xavotirda edi. Hokimiyat esa loyiha to‘liq kelishilganini va qo‘shimcha yuk sezilarli bo‘lmasligini ta’kidlagan.
Aholi sudga murojaat qilgan, biroq Gazeta’ning dekabr oyidagi xabariga ko‘ra, ularning da’vosi rad etilgan. Sud rekonstruksiya ishlarini fasadni ta’mirlash toifasiga kiritib, alohida ruxsatnoma talab etilmasligini belgilagan. Aholi esa bunday qaror loyiha hujjatlarisiz qurilish ishlarini legallashtirish uchun pretsedent bo‘lib qolishidan xavotir bildirmoqda. O‘tgan yilning kuzidan boshlangan oynalash ishlari hozirda ham davom etmoqda, bu esa aholining tashvishlarini kuchaytirmoqda.

В настоящее время устанавливаются причины пожара и размер материального ущерба. Корреспондент «Газеты» на месте события отметил наличие двух пожарных машин и двух машин скорой помощи, но потребности в медицинской помощи не возникло. На поврежденной стороне здания видны висящие веревки и горизонтальные тросы, вероятно, связанные с ведущимися остеклительными работами.
Стоит отметить, что 18-этажные дома на площади Хамида Олимжона (известные как «Московские дома») с октября 2025 года находятся на реконструкции с остеклением фасадов. Жители ранее выражали недовольство этими работами, опасаясь негативного влияния на безопасность из-за увеличения веса зданий. Власти, в ответ, подчеркивали, что проект полностью согласован и дополнительная нагрузка не будет значительной.
Жители обращались в суд, но, согласно сообщению «Газеты» за декабрь, их иск был отклонен. Суд отнес реконструкционные работы к категории ремонта фасада и постановил, что отдельное разрешение не требуется. Жители выразили опасения, что такое решение может стать прецедентом для легализации строительных работ без проектной документации. Остеклительные работы, начатые осенью прошлого года, продолжаются, что усиливает беспокойство населения.