Buxoro viloyatida bir nafar Turkiya fuqarosi va uning uch nafar O‘zbekistonlik sheriklaridan iborat guruh, yosh talaba qizni xorijga olib chiqmoqchi bo‘lgan vaqtda huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan ushlandi. “Ovoza” informatsion dasturining xabar berishicha, guruh a’zolari oliygohning birinchi bosqichida tahsil olayotgan talabani aldab, uni shahvoniy ekspluatatsiya qilish maqsadida Turkiyaning Istanbul shahriga jo‘natishni rejalashtirgan.
Qonunbuzarlar qizni aeroportda ro‘yxatdan o‘tkazayotgan vaqtda jinoyat ustida qo‘lga olingan, ammo qaysi aeroport ekaniga aniqlik kiritilmagan. Ulardan xorijga chiqish pasportlari va avia chiptalar ashyoviy dalil sifatida tortib olingan. Bu holat O‘zbekistonda odam savdosi va fohishalik bilan bog‘liq jinoyatlar o‘sib borayotgan muammoni yana bir bor ko‘rsatib berdi.
Holat yuzasidan jinoiy guruh a’zolariga nisbatan Jinoyat kodeksining 135-moddasi 2-qismi “d”, “k” bandlari (Bir guruh shaxslar tomonidan oldindan til biriktirib, fohishalik bilan shug‘ullanishga jalb etish maqsadida sodir etilgan odam savdosi) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda. Bu modda og‘ir jinoyatlar qatoriga kiradi va jinoiy javobgarlikni nazarda tutadi.
Avvalroq Toshkent xalqaro aeroportida ham shunga o‘xshash hodisa sodir bo‘lgan edi, u yerda ayolni Istanbulga fohishalikka jo‘natmoqchi bo‘lgan shaxs va uning sheriklari ushlangan. Tergovga ko‘ra, bu guruh avval ham ayollarni xorijga yuborib, intim xizmatga jalb etish bilan shug‘ullangan. Gumondorga nisbatan odam savdosi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoqqa olingan.
O‘zbekiston Ichki Ishlar Vazirligi (IIV) ma’lumotlariga ko‘ra, yanvar-fevral oylarida mamlakatda 45 ta uyushgan jinoiy guruh aniqlangan, shu jumladan 40 ta odam savdosi holati fosh etilgan. Umuman olganda, 116 ta tovlamachilik, 315 ta qurol-yarog‘ni noqonuniy saqlash, 86 ta qimorxona tashkil etish, 790 ta fohishaxona saqlash va OIV infeksiyasini tarqatish holatlari qayd etilgan. Qidiruvda bo‘lgan 533 nafar shaxs qo‘lga olingan, bu huquqni muhofaza qiluvchi organlarning faolligini ko‘rsatsa-da, jamiyatda jinoyatchilik darajasining yuqori ekanligidan dalolat beradi.

В Бухарской области была задержана группа, состоящая из гражданина Турции и трех его сообщников из Узбекистана, при попытке вывезти молодую студентку за границу. Как сообщила информационная программа «Овоза», члены группы обманом планировали отправить студентку первого курса университета в Стамбул, Турция, с целью сексуальной эксплуатации.
Правонарушители были пойманы с поличным во время регистрации девушки в аэропорту, хотя конкретный аэропорт не уточняется. У них были изъяты заграничные паспорта и авиабилеты в качестве вещественных доказательств. Этот инцидент вновь подчеркивает растущую проблему торговли людьми и проституции в Узбекистане.
По данному факту в отношении членов преступной группы возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 135 Уголовного кодекса, пункты «д», «к» (торговля людьми, совершенная группой лиц по предварительному сговору с целью вовлечения в занятие проституцией). Начато предварительное следствие, что указывает на серьезность преступления и возможную уголовную ответственность.
Ранее аналогичный случай произошел в международном аэропорту Ташкента, где был задержан человек и его сообщники, пытавшиеся отправить женщину в Стамбул для занятия проституцией. По данным следствия, эта группа ранее занималась отправкой женщин за границу для вовлечения в интимные услуги. В отношении подозреваемого возбуждено уголовное дело по торговле людьми, и он был заключен под стражу.
Согласно данным Министерства внутренних дел (МВД) Узбекистана, в январе-феврале в стране было выявлено 45 организованных преступных групп, включая 40 случаев торговли людьми. В целом, зафиксировано 116 случаев вымогательства, 315 случаев незаконного хранения оружия, 86 случаев организации игорных заведений, 790 случаев содержания притонов и распространения ВИЧ-инфекции. Задержано 533 лица, находившихся в розыске, что, хотя и демонстрирует активность правоохранительных органов, свидетельствует о высоком уровне преступности в обществе.