Karshi shahrida huquq-tartibot idoralari xodimlari taksichilarni aldagan firibgarlarni fosh qildi. Ular yo‘lovchi sifatida namoyon bo‘lib, turli bahonalar bilan haydovchilarning puli va bank ma’lumotlarini o‘zlashtirgan.
Ichki ishlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, jinoyatchilar maxsus mobil ilovalar orqali taksi buyurtma qilgan. Kelgan haydovchilarga naqd pul yo‘qligini aytib, sayohat uchun to‘lovni karta orqali o‘tkazishni so‘ragan. Shu orqali ular haydovchilarning bank ma’lumotlariga va SMS orqali kelgan tasdiqlash kodlariga kirish huquqini olgan.
Operativ tadbirlar davomida bu jinoyatlarga aloqador 22 yoshli Farg‘ona shahri aholisi aniqlangan, u qilgan ishlarini tan olgan. Hozirda bu fakt bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan va tergov harakatlari olib borilmoqda.
Ilgari ijtimoiy tarmoqlarda taniqli kompaniyalar nomidan tarqatilgan soxta aksiyalar haqida xabar berilgan edi. Bunday hollarda fuqarolarga kvartiralar, vauchelar yoki bepul internet-trafik va’da qilingan, lekin asl maqsad ularning shaxsiy va bank ma’lumotlarini o‘zlashtirish bo‘lgan.

Сотрудники правоохранительных органов в городе Карши разоблачили мошенников, занимавшихся обманом таксистов. Представляясь пассажирами, они под различными предлогами завладевали деньгами и банковскими данными водителей.
По данным Министерства внутренних дел, преступники заказывали такси через специальные мобильные приложения. Прибывшим водителям они, ссылаясь на отсутствие наличных денег, просили перевести сумму за поездку на карту. Таким образом они получали доступ к банковским данным водителей и кодам подтверждения, поступавшим по SMS.
В ходе оперативных мероприятий был выявлен причастный к данным преступлениям 22-летний житель города Ферганы, который признался в содеянном. В настоящее время по данному факту возбуждено уголовное дело, проводятся следственные действия.
Ранее сообщалось о выявлении фальшивых акций, распространяемых от имени известных компаний в социальных сетях. В таких случаях гражданам обещали квартиры, ваучеры или бесплатный интернет-трафик, но на самом деле целью было завладение их личными и банковскими данными.