Toshkent viloyati O‘rta Chirchiq tumanidagi O‘rtaovul mahallasida 16-aprel kuni kechasi sodir bo‘lgan portlash oqibatida 4 kishi halok bo‘ldi, 2 kishi og‘ir jarohat oldi. Bosh prokuratura matbuot kotibi Xayot Shamsutdinovning ma’lumot berishicha, hodisa soat 01:40 atrofida yong‘in xavfsizligi qoidalarini buzish tufayli ro‘y bergan.
Halok bo‘lganlar orasida 30 yoshli erkak Z.M., uning 6 yoshli o‘g‘li, 3 va 2 yoshli qizlari bor. Ular kuyish va yong‘in is-gazidan zaxarlanish sababli hodisa joyida vafot etgan. Erkakning turmush o‘rtog‘i G.M. va onasi B.M. esa yong‘indan qochish maqsadida derazadan sakrab, turli xildagi tan jarohatlari bilan Nurafshon shahri tibbiyot birlashmasiga yotqizilgan.
Qo‘shnilarning guvohliklariga ko‘ra, portlash paytida erkak yaqinlarini qutqarishga urinib, ayoli va onasini derazadan chiqarishga ulgurgan, ammo bolalarini qutqarishga harakat qilgan paytda o‘zi ham halok bo‘lgan. Tarmoqlarda tarqalgan suratlarda uy ichidagi avtomobil ham yonib ketgani ko‘rinadi.
Voqea joyidan Respublika sud ekspertiza markazi, viloyat IIB ekspert kriminalisti va viloyat favqulodda vaziyatlar boshqarmasi ekspertlari tomonidan yong‘indan shikastlangan buyumlar, alimun sim bo‘laklari va boshqa ashyoviy dalillar olingan. Holat yuzasidan tuman prokuraturasi tomonidan Jinoyat kodeksining 259-moddasi 2-qismi “a”, “b” bandlari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov boshqarmasiga yuborilgan.
Shuningdek, tuman Favqulodda vaziyatlar bo‘limi, “Hududiy elektr tarmoqlari” korxonasi va “Hududgaz Toshkent” gaz ta’minoti filiali O‘rta Chirchiq tuman bo‘limlari hodimlarining xatti-harakatlari yuzasidan xizmat tekshiruvi tayinlangan. Bu voqea yong‘in xavfsizligi qoidalariga rioya qilishning ahamiyatini yana bir bor ta’kidlab, oilaning fojiali oqibatlarini keltirib chiqardi.

В Среднечирчикском районе Ташкентской области, в махалле Уртаовул, в ночь на 16 апреля произошел взрыв, в результате которого погибли 4 человека, 2 человека получили тяжелые травмы. По информации пресс-секретаря Генеральной прокуратуры Хайёта Шамсутдинова, инцидент произошел около 01:40 из-за нарушения правил пожарной безопасности.
Среди погибших — 30-летний мужчина З.М., его 6-летний сын, а также дочери 3 и 2 лет. Они скончались на месте происхождения от ожогов и отравления продуктами горения. Супруга мужчины Г.М. и его мать Б.М., спасаясь от пожара, выпрыгнули из окна дома и с различными телесными повреждениями были госпитализированы в медицинское объединение города Нурафшон.
По свидетельствам соседей, во время взрыва мужчина пытался спасти близких: ему удалось вывести жену и мать через окно, но при попытке спасти детей он сам погиб. В распространившихся в сетях фотографиях видно, что внутри дома также сгорел автомобиль.
С места происхождения экспертами Республиканского центра судебной экспертизы, экспертом-криминалистом областного УВД и экспертами областного управления по чрезвычайным ситуациям были изъяты поврежденные огнем предметы, обломки алюминиевых проводов и другие вещественные доказательства. По данному факту районной прокуратурой возбуждено уголовное дело по части 2, пунктам «а», «б» статьи 259 Уголовного кодекса (Нарушение правил пожарной безопасности) и направлено в следственное управление при УВД Ташкентской области для проведения предварительного расследования.
Кроме того, назначена служебная проверка в отношении действий сотрудников районного отдела по чрезвычайным ситуациям, предприятия «Худудий электр тармоклари» и филиала газоснабжения «Худудгаз Ташкент» в Среднечирчикском районе. Этот инцидент вновь подчеркивает важность соблюдения правил пожарной безопасности, приведя к трагическим последствиям для семьи.