Janubiy Koreyada O‘zbekiston fuqarosi ayol o‘z joniga qasd qilgani haqida xabar berilmoqda. Rasmiy tergov va sud-tibbiy ekspertiza natijalariga ko‘ra, o‘limda zo‘ravonlik belgilari aniqlanmagan. O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, elchixonamiz vafot etgan ayolning onasiga Janubiy Koreyaga kelishda yordam ko‘rsatgan.
Koreya huquq-tartibot idoralari o‘lim sabablarini aniqlash uchun chuqur sud-tibbiy ekspertiza o‘tkazgan va natijalarni oila va advokatga taqdim etgan. Shuningdek, kuzatuv kameralaridan olingan videolar, jumladan, uy yaqinidagi, birinchi yordam ko‘rsatilgan kasalxona va “Sonmu” gospitalidagi tasvirlar ko‘rsatilgan. Tergov hali davom etmoqda.
Bu voqea O‘zbekiston jamoatchiligida katta aks-sado uyg‘otdi, chunki yaqinda Namangan viloyatida 29 yoshli shoir, tarjimon va jurnalist Jahongir Nomozov (taxallusi Jahongir Mirzo) ham o‘z uyida o‘lik holda topilgan. Uning o‘limi ham o‘z joniga qasd qilish versiyasi ostida tekshirilmoqda, bu ikki holat o‘rtasidagi o‘xshashliklar jamiyatda qo‘rquv va tashvishlarni keltirib chiqarmoqda.
O‘zbekiston hukumati va elchixonasi bu holatlarga javoban yordam ko‘rsatish va tergovni kuzatishda faol ishtirok etmoqda. Biroq, bu voqealar chet elda yashovchi o‘zbek fuqarolarining psixologik salomatligi va himoyasi masalalarini yangidan ko‘tarib, mamlakatning xorijiy davlatlardagi fuqarolarini qo‘llab-quvvatlash tizimlarini baholash zarurligini ta’kidlamoqda.

В Южной Корее зафиксирована смерть гражданки Узбекистана, предварительно рассматриваемая как самоубийство. Согласно данным следствия и судебно-медицинской экспертизы, признаки насильственной смерти не выявлены. Министерство иностранных дел Узбекистана сообщило, что посольство республики оказало помощь матери погибшей в прибытии в Южную Корею для встречи со следователями в городе Пхёнтхэк.
Корейские правоохранительные органы предоставили семье и адвокату результаты углубленной судебно-медицинской экспертизы, подтверждающие факт суицида, а также видеозаписи с камер наблюдения у дома погибшей, в больнице, где ей оказывали первую помощь, и в госпитале «Сонму». Расследование продолжается, что подчеркивает сложности в установлении точных обстоятельств смерти.
Этот инцидент вызвал значительный общественный резонанс в Узбекистане, особенно на фоне недавней смерти 29-летнего поэта, переводчика и журналиста Жахонгира Номозова (псевдоним Жахонгир Мирзо) в Наманганской области, чье тело также было обнаружено в собственном доме с версией самоубийства. Сходство двух случаев усиливает тревогу в обществе относительно психического здоровья и безопасности граждан.
Власти Узбекистана и посольство активно участвуют в оказании помощи и мониторинге расследования, однако эти события ставят под вопрос эффективность систем поддержки узбекистанцев за рубежом и необходимость усиления мер по защите их прав и благополучия в иностранных государствах.