O‘zbekiston jazirama quyoshni hosil uchun xavfdan kuchli energiya manbaiga aylantirish yo‘lini topdi. Agrovotalika texnologiyasi bir maydondan “ikki xosil” – energiya va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yig‘ish imkonini beradi va Farg‘ona viloyatida ilk natijalarni ko‘rsatmoqda.
Ekinlar ustiga o‘rnatilgan quyosh panellari zaruriy yarim soyani ta’minlab, o‘simliklarni jaziramadan himoya qiladi va tuproqdan namlik bug‘lanishini sezilarli darajada sekinlashtiradi. O‘z navbatida, barglardan tabiiy bug‘lanish fotoelementlarni sovutib, ularning samaradorligini oshiradi. Mutaxassislarning hisob-kitoblariga ko‘ra, respublikada ushbu yo‘nalishning umumiy salohiyati 10 gigavattga yetadi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Farg‘ona viloyatiga safari chog‘ida Quva tumanidagi innovatsion qishloq xo‘jaligi kompleksida ushbu usulning amaliy joriy etilishi bilan tanishdi. 110 gektar maydonda intensiv bog‘dorchilik, chorvachilik va baliqchilikni birlashtirgan to‘liq ekotizim yaratilgan. Bu yerda 10 ming quyosh paneli o‘rnatilgan bo‘lib, ularning energiyasi hovuzlarni aeratsiya qilishga yo‘naltiriladi, ulardan minerallashgan suv esa “Avatar” navli eksport uzumzorlarini sug‘orishda ishlatiladi. Davlat rahbari bunday yondashuv yerdan ikki baravar foyda olish va fermerlar daromadini oshirish imkonini berishini ta’kidladi.
Energiya yechimlaridan tashqari, kompleks Bauer kompaniyasining avstriyalik yomg‘irlatib sug‘orish texnologiyalariga tayandi. Ularni qo‘llash natijalari o‘z-o‘zidan gapirib turibdi: suv sarfi 40%, o‘g‘it sarfi 35% kamaydi, hosildorlik esa chorakka oshdi. Bugungi kunda loyiha 350 kishini ish bilan ta’minlab, 2,5 million dollarlik eksport hajmiga erishgan. Quva tajribasining muvaffaqiyatini hisobga olib, “energiya-suv-yem” chiqindisiz siklini mamlakatning 13 ta hududida 2 ming gektarga kengaytirish, uni agrodronlar yordamida raqamli monitoring bilan to‘ldirish rejalashtirilgan.

Узбекистан нашёл способ превратить палящее солнце из угрозы для урожая в мощный энергетический ресурс. Технология агровольтаики, позволяющая собирать «двойную жатву» — энергию и сельхозпродукцию с одного участка, — уже даёт первые результаты в Ферганской области.
Установленные над посевами солнечные панели обеспечивают необходимую полутень, защищая растения от зноя и существенно замедляя испарение влаги из почвы. В свою очередь, естественное испарение от листвы охлаждает фотоэлементы, повышая их КПД. По оценкам экспертов, общий потенциал этого направления в республике достигает внушительных 10 гигаватт.
В ходе поездки в Ферганскую область президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с практическим внедрением этого метода в инновационном сельскохозяйственном комплексе Кувинского района. На территории в 110 гектаров развёрнута полноценная экосистема, объединяющая интенсивное садоводство, животноводство и рыбоводство. Здесь установлено 10 тысяч солнечных панелей, энергия которых направляется на аэрацию прудов, а минерализованная вода из них используется для полива экспортных виноградников сорта «Аватар». Глава государства подчеркнул, что такой подход позволяет получать двойную отдачу от земли и повышать доходы фермеров.
Помимо энергетических решений, комплекс сделал ставку на австрийские технологии дождевального орошения от компании Bauer. Результаты их применения говорят сами за себя: расход воды сократился на 40%, удобрений — на 35%, а урожайность при этом выросла на четверть. Сегодня проект уже обеспечивает занятость 350 человек и экспорт на уровне 2,5 миллиона долларов. Учитывая успех кувинского эксперимента, уникальный опыт безотходного цикла «энергия-вода-корм» планируется масштабировать на 2 тысячи гектаров в 13 регионах страны, дополняя его цифровым мониторингом с помощью агродронов.