Indoneziya poytaxti Jakarta yaqinida uzoq masofali poyezdning to‘xtab turgan shahar poyezdiga urilishi oqibatida kamida 14 kishi halok bo‘ldi, deb xabar berdi davlatga qarashli KAI temir yo‘l kompaniyasi seshanba kuni.
Kompaniya qo‘shimcha qilishicha, yana 84 kishi shifoxonaga yotqizilgan. Hodisa Bekasi Timur stansiyasida sodir bo‘lgan bo‘lib, uzoq masofali poyezd ayollar uchun mo‘ljallangan vagonning orqa qismiga borib urilgan. Ayollar vagoni odatda ta’qib qilishning oldini olish choralaridan biri hisoblanadi.
KAI matbuot kotibi Anne Purbaning so‘zlariga ko‘ra, barcha qurbonlar shahar poyezdida bo‘lgan. Rasmiylarning ma’lum qilishicha, Argo Bromo Anggrek uzoq masofali poyezdidagi 240 yo‘lovchi xavfsiz evakuatsiya qilingan.
Jakarta qidiruv-qutqaruv agentligi bayonotida to‘qnashuv bir nechta vagonlarga jiddiy zarar yetkazganini ma’lum qildi. Zarba kuchi tufayli bir qancha odamlar vagonlarda qolib ketgan. Qutqaruvchilar ularga yetib borish uchun harakat qilgan va seshanba kuni ertalab ko‘pchilik ozod qilingan.
Indoneziya qidiruv-qutqaruv agentligi rahbari Muhammad Syafii jurnalistlarga ezilgan vagonlardan omon qolganlarni qutqarish nozik jarayon ekanligini aytdi. "Biz o‘lchovli chiqarishni amalga oshirish uchun ma’lum ko‘nikmalarga ega xodimlarni jalb qilishimiz kerak edi. Hozirgacha tirik bo‘lgan qurbonlar bor va biz ularni chiqarib olishga umid qilamiz, ammo ular hali ham poyezd materiallari bilan bosilgan."
Jakarta politsiyasi boshlig‘i Asep Edi Suheri voqea joyida jurnalistlarga politsiya avariya sababini tekshirayotganini aytdi. Indoneziyaning eskirgan temir yo‘l tarmog‘ida baxtsiz hodisalar tez-tez sodir bo‘ladi. 2024 yil yanvar oyida G‘arbiy Yavada ikki poyezd to‘qnashib, kamida to‘rt kishi halok bo‘lgan edi.

Не менее 14 человек погибли в результате столкновения поезда дальнего следования с остановившейся электричкой недалеко от Джакарты, столицы Индонезии, сообщила во вторник государственная железнодорожная компания KAI.
Компания добавила, что еще 84 человека были госпитализированы. Инцидент произошел на станции Бекаси Тимур, где поезд дальнего следования врезался в заднюю часть вагона, предназначенного только для женщин — обычная мера для предотвращения домогательств.
По словам представителя KAI Анне Пурбы, все жертвы находились в электричке. Официальные лица сообщили, что все 240 пассажиров поезда дальнего следования Argo Bromo Anggrek были эвакуированы в целости.
Джакартское агентство по поиску и спасению заявило, что столкновение причинило значительный ущерб нескольким вагонам. Из-за силы удара несколько человек оказались заблокированы в вагонах. Спасатели работали над их освобождением, и к утру вторника большинство были вызволены.
Глава индонезийского поисково-спасательного агентства Мохаммад Сьяфии сообщил журналистам, что спасение выживших из искореженных вагонов было деликатным процессом. "Нам пришлось привлечь персонал с определенными навыками для проведения выверенного извлечения. Есть несколько жертв, которые до сих пор живы, и мы надеемся их освободить, но они все еще прижаты элементами поезда."
Начальник полиции Джакарты Асеп Эди Сухери заявил журналистам на месте происшествия, что полиция расследует причину аварии. Аварии часто происходят на устаревшей железнодорожной сети Индонезии. В январе 2024 года в Западной Яве столкнулись два поезда, в результате чего погибли не менее четырех человек.