Kechki tok-shou boshlovchisi Jimmi Kimmel AQShning birinchi xonimi Melaniya Tramp haqidagi hazilini himoya qilib, bu noto‘g‘ri talqin qilinganini va prezidentni o‘ldirishga chaqiriq emasligini aytdi.
Kimmel o‘zining dushanba kungi shousida: 'Bu uning deyarli 80 yoshda, uning esa mendan yoshroq ekanligi haqidagi engil hazil edi. Hech qanday o‘ldirishga chaqiriq emas edi', dedi.
Ushbu izohlar AQSh prezidenti Donald Tramp ikkinchi marta ABC telekanali va uning egasi Walt Disney kompaniyasini Kimmelni zo‘ravonlikka undaganlikda ayblab ishdan bo‘shatishga chaqirganidan keyin berildi.
Oq uy matbuot kotiblari assotsiatsiyasi kechki ovqatida otishma sodir bo‘lishidan bir necha kun oldin Kimmel o‘z shousida Melaniya Tramp haqida 'kutayotgan beva ayol kabi porlayapti' degan hazil qilgan edi.
Melaniya Tramp X ijtimoiy tarmog‘idagi postida: 'Kimmel kabi odamlar har oqshom uylarimizga kirib nafrat tarqatish imkoniga ega bo‘lmasligi kerak', deb yozdi.
Tramp esa Truth Social’da hazilni 'nafratli zo‘ravonlikka chaqiriq' va 'chegaradan tashqari narsa' deb atadi.
Kimmel Melaniya Trampning postiga javoban: 'Men nafratli va zo‘ravon ritorikani rad etishimiz kerak degan fikrga qo‘shilaman. Buni kamaytirishni boshlash uchun ajoyib joy bu eringiz bilan suhbatlashishdir', dedi.
Bu Tramp va tok-shou boshlovchilari o‘rtasidagi birinchi mojaro emas. Prezident bir necha bor unga tanqidiy munosabatda bo‘lgan komediya va yangiliklar dasturlarini efirdan olib tashlashga chaqirgan.
Sentyabr oyida Federal aloqa komissiyasi rahbari Kimmelni efirdan olib tashlash uchun bosim o‘tkazgan edi. Noyabr oyida Tramp ABC stansiyalarining litsenziyalarini bekor qilishni taklif qilgan.

Ведущий ночного ток-шоу Джимми Киммел в понедельник защитил шутку о первой леди США Мелании Трамп, заявив, что она была 'неправильно истолкована' и не являлась 'призывом к убийству' президента.
'Это была очень легкая шутка о том, что ему почти 80, а она моложе меня. Это ни в коем случае не было призывом к убийству', — сказал Киммел в своем монологе.
Комментарии прозвучали после того, как президент США Дональд Трамп во второй раз призвал телеканал ABC и его материнскую компанию Walt Disney уволить Киммела за якобы подстрекательство к насилию.
За несколько дней до стрельбы на ужине Ассоциации корреспондентов Белого дома Киммел пошутил о том, что у Мелании Трамп 'сияние, как у ожидающей вдовы'.
Мелания Трамп в соцсети X написала: 'Такие люди, как Киммел, не должны иметь возможность входить в наши дома каждый вечер, чтобы распространять ненависть'.
Трамп в Truth Social назвал шутку 'отвратительным призывом к насилию' и 'чем-то выходящим за рамки'.
Киммел ответил Мелании: 'Я согласен, что ненавистническая и агрессивная риторика должна быть отвергнута. Отличное место для начала — поговорить об этом с вашим мужем'.
Это не первый конфликт Трампа с ведущими шоу. Президент неоднократно требовал снять с эфира программы, критикующие его, и настаивал на отзыве лицензий у вещателей.
В сентябре глава Федеральной комиссии по связи оказывал давление на телекомпании, чтобы убрать Киммела из эфира. В ноябре Трамп предложил отозвать лицензии у станций ABC.