Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti va boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirlarda Navoiy viloyatining bir necha hududida oltinni noqonuniy qazib olish va ajratish bilan bog‘liq holatlar aniqlandi.
Xususan, departamentning Tomdi tumani bo‘limi tomonidan o‘tkazilgan tadbirda fuqarolar O.I. va boshqalar “Bessopan” sanoat maydoni hududidan tarkibida umumiy bahosi 569,8 mln so‘mlik 315,1 gramm oltin moddasi bo‘lgan 5200 kg ma’danli toshlarni noqonuniy qazib olayotgan vaqtida ushlangan. Ushbu mahsulotlar ashyoviy dalil sifatida olingan.
Shuningdek, Konimex tumani hududida o‘tkazilgan tezkor tadbirda fuqarolar T.T. va T.G‘. “Karakata” OFY hududida o‘zaro til biriktirib, tarkibida oltin bo‘lgan qum va toshlarni maxsus uskunalar yordamida qazib olish bilan shug‘ullanib kelgani aniqlangan.
Xatirchi tumanida o‘tkazilgan tadbirlarda esa fuqaro U.R. “Zarafshon” MFYdagi xonadonida qum va toshdan oltin ajratib olish bilan shug‘ullangani aniqlanib, undan tarkibida oltin zarrachalari bo‘lgan 160 kg qum-tosh ashyoviy dalil sifatida olingan.
Shu hududda yashovchi fuqaro S.X. ham o‘z xonadonida oltin ajratish faoliyati bilan shug‘ullangani aniqlanib, undan 300 kg oltin zarrachalari mavjud qum-toshlar dalil sifatida olingan.

Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре совместно с другими правоохранительными органами в ходе оперативных мероприятий в нескольких районах Навоийской области выявлены случаи незаконной добычи и извлечения золота.
В частности, сотрудниками Тамдынского районного отдела департамента задержаны граждане О.И. и другие, которые незаконно добывали 5200 кг рудосодержащих камней с содержанием 315,1 грамма золота общей стоимостью 569,8 млн сумов на территории промплощадки «Бессопан». Изъятая продукция приобщена к делу в качестве вещественных доказательств.
Кроме того, в Конимехском районе в ходе оперативного мероприятия установлено, что граждане Т.Т. и Т.Г. в сговоре занимались добычей песка и камней, содержащих золото, с использованием специального оборудования на территории махалли «Караката».
В Хатырчинском районе выявлен гражданин У.Р., который в своем доме в махалле «Зарафшан» занимался извлечением золота из песка и камней. У него изъято 160 кг песко-каменной смеси с частицами золота.
В том же районе гражданин С.Х. также уличен в аналогичной деятельности в своем доме, у него изъято 300 кг песко-каменной смеси с содержанием золота.
По данным фактам возбуждены уголовные дела по статье 196-2 Уголовного кодекса (Незаконная добыча полезных ископаемых старательским способом), проводятся следственные действия.