Bu haqda bloger Nikita Makarenko xabar berdi va asar muallifi endi o‘z ijodining taqdirini mustaqil hal qilishi mumkinligini ta’kidladi.
Avvalroq, “Stixiya” festivali uchun ishqibozlar tomonidan o‘rnatilgan mashhur installyatsiya ekstremal marafon reklamasi bilan to‘liq qoplangani ma’lum bo‘lgandi. Konstruksiya noyob effektga ega edi: uning orqali cho‘lga qaralganda dengiz yuzasi illyuziyasi yaratilardi. Kontseptual san’atning reklama qalqoniga aylantirilishi jamoatchilik tomonidan qattiq qoralandi, chunki bu mintaqaning tarixiy xotirasiga hurmatsizlik sifatida baholandi.
Biroq, bannerlar bilan bog‘liq voqea yanada keskin faktlarni ochib berdi. Ma’lum bo‘lishicha, Gorilla ichimliklar ishlab chiqaruvchisi O‘zbekistondagi bojxona imtiyozlari oluvchilarning eng yaxshi o‘ntaligiga kiradi. Keltirilgan ma’lumotlarga ko‘ra, o‘tgan yili kompaniya davlat byudjetiga 34 million dollarga teng bojxona to‘lovlarini to‘lamagan.
Bloger, ko‘plab ekspertlar sog‘liq uchun zararli deb hisoblaydigan mahsulotni qo‘llab-quvvatlash qanday asosda davlat ahamiyatidagi loyiha darajasiga ko‘tarilgani haqida savol berdi.

Скандал вокруг арт-объекта в Муйнаке, который позволял туристам визуально вернуть Аральское море, получил неожиданное продолжение. После волны критики в социальных сетях бренд энергетических напитков Gorilla убрал свои рекламные баннеры с инсталляции.
Об этом сообщил блогер Никита Макаренко, отметив, что автор произведения теперь сам сможет решить судьбу своего творения.
Ранее стало известно, что популярная инсталляция, установленная энтузиастами к фестивалю Стихия, была полностью заклеена рекламой экстремального марафона. Конструкция обладала уникальным эффектом: при взгляде сквозь нее на пустыню создавалась иллюзия морской глади. Превращение концептуального искусства в рекламный щит вызвало резкое осуждение общественности, посчитавшей это проявлением неуважения к исторической памяти региона.
Однако инцидент с баннерами вскрыл еще более резонансные факты. Оказалось, что производитель напитков Gorilla входит в топ-10 получателей таможенных льгот в Узбекистане. Согласно приведенным данным, в прошлом году компания не доплатила в государственный бюджет пошлин на сумму эквивалентную 34 миллионам долларов.
Блогер задался вопросом, на каком основании поддержка продукции, которую многие эксперты считают вредной для здоровья, фактически возведена в ранг государственно значимого проекта.