Tokioda Yaponiyaning patsifistik Konstitutsiyasini o‘zgartirish bo‘yicha hukumat urinishlariga qarshi o‘tkazilgan mitingda 50 mingga yaqin kishi ishtirok etdi, deb xabar bermoqda Guardian. Aksiya 3-may — Konstitutsiya kunida bo‘lib o‘tdi.
Bosh vazir Sanae Takaichi o‘tgan hafta Vetnamga tashrifi chog‘ida mamlakat asosiy qonunini qayta ko‘rib chiqish bo‘yicha “kengaytirilgan munozaralar” o‘tkazishga chaqirgandi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Ikkinchi jahon urushi yakunlanganidan so‘ng Yaponiya okkupatsiyasi davrida AQSh ma’muriyati tomonidan yozilgan Konstitutsiya “zamon talablariga muvofiq vaqti-vaqti bilan yangilanib turishi kerak”.
Takaichi va hukmron Liberal-demokratik partiya konservativ qanotining boshqa vakillari anchadan beri tuzatishlar kiritishga chaqirib kelmoqda. Ularning fikricha, amaldagi hujjat Yaponiyaning Shimoliy Koreya va Xitoy tomonidan kuchayib borayotgan xavfsizlik tahdidlariga javob berish imkoniyatlarini cheklaydi. Xususan, ular Yaponiyaga xalqaro nizolarni hal qilish uchun harbiy kuch ishlatishni taqiqlovchi 9-moddani o‘zgartirishni taklif qilmoqda.
Konstitutsiyaga har qanday o‘zgartirish kiritish uchun Yaponiya parlamentining har ikki palatasida uchdan ikki qism ovoz va umummilliy referendumda oddiy ko‘pchilikning roziligi talab etiladi.
Yangi so‘rovnomalar aholining katta qismi Konstitutsiyani qisman qayta ko‘rib chiqishni, jumladan, O‘zini o‘zi mudofaa qilish kuchlarining huquqiy maqomini tan olishni qo‘llab-quvvatlashini, biroq urushdan keyingi Yaponiya patsifizmining tubdan o‘zgartirilishiga qarshi ekanini ko‘rsatmoqda.
Yaponiyaning amaldagi Konstitutsiyasi 1947-yil 3-mayda kuchga kirgan. O‘shandan beri u biror marta ham o‘zgartirilmagan.

В Токио около 50 тысяч человек приняли участие в митинге против попыток правительства изменить пацифистскую Конституцию Японии, сообщает Guardian. Акция прошла 3 мая — в День Конституции.
Премьер-министр Санаэ Такаичи на прошлой неделе во время визита во Вьетнам призвал к «расширенным дебатам» по пересмотру основного закона страны. По его словам, Конституция, написанная администрацией США в период оккупации Японии после Второй мировой войны, «должна периодически обновляться в соответствии с требованиями времени».
Такаичи и другие представители консервативного крыла правящей Либерально-демократической партии давно призывают к внесению поправок. Они считают, что действующий документ ограничивает возможности Японии реагировать на растущие угрозы безопасности со стороны Северной Кореи и Китая. В частности, они предлагают изменить статью 9, которая запрещает Японии использовать военную силу для разрешения международных споров.
Для внесения любых изменений в Конституцию требуется одобрение двух третей голосов в обеих палатах парламента Японии и простое большинство на общенациональном референдуме.
Новые опросы показывают, что большая часть населения поддерживает частичный пересмотр Конституции, включая признание правового статуса Сил самообороны, но выступает против радикального изменения послевоенного пацифизма Японии.
Действующая Конституция Японии вступила в силу 3 мая 1947 года. С тех пор в нее ни разу не вносились поправки.
20 апреля около 36 тысяч человек вышли к зданию парламента Японии в Токио с требованием сохранить статью 9 Конституции.