O‘zbekistonda tashkil etilayotgan “Yangi avlod” bog‘chalari oddiy bog‘chalardan faqat o‘yingohi – innovatsion markazi bilan farq qiladi. Bu haqda 21-aprel kuni o‘tkazilgan matbuot anjumanida maktabgacha va maktab ta’limi vaziri o‘rinbosari Sherzod Karimov ma’lum qildi.
Fevral oyida O‘zbekistonda Prezident maktablari tashabbusining davomi sifatida bolalarni rivojlantirish innovatsion markazlariga ega bo‘lgan ilk “Yangi avlod” bolalar bog‘chalari tashkil etilishi ma’lum qilingandi. Ularning ilk namunasi Toshkent shahri va Qoraqalpog‘istonda ochilishi, 2028-yilgacha butun O‘zbekiston hududlarini qamrab olishi ko‘zlangan.
Matbuot anjumanida jurnalistning bu bog‘chalar Prezident maktablaridek tabaqalanishni vujudga keltirmaydimi degan savoliga Sherzod Karimov “yo‘q” deya javob berdi.
“Bu bog‘chada hech qanday tabaqalanish bo‘lmaydi. Nimaga? Bu bog‘chalar uchun saralab olish mexanizmi yo‘q. Bu bog‘chada xuddi mikrohududda qolgan yangi bog‘cha qanaqa tashkil qilinayotgan bo‘lsa, xuddi shu tartibda davom etadi”, – dedi vazir o‘rinbosari.
Karimov endi bog‘chalarning sifat ko‘rsatkichlari bilan ham shug‘ullanishga vaqt kelganini ta’kidladi. “Biz 10 yil davomida faqatgina, agar shu quvvat yaratishga, uni ya’ni boyagi hard qismiga sarflangan bo‘lsa, endi sifat darajasiga ham shug‘ullanishga vaqt keldi”, – dedi u.
Vazir o‘rinbosarining qo‘shimcha qilishicha, qabulda hech qanday o‘zgarish yo‘q, imtihon yo‘q. “O‘sha mikrohududning bolasi, o‘sha mikrohududda boladan joy ortib qoladigan bo‘lsa [qabul qilinaveradi]”, – dedi Karimov.
“Yangi avlod” bog‘chalarida oddiy bog‘chadan farqi – u yerda tashkil etilayotgan o‘yingohlar – innovatsion markazlarda”, – dedi vazir o‘rinbosari.
Shuningdek, rasmiy bog‘chalarni bitirgan bolaga sertifikat berilishi haqidagi savolga ham javob berdi. “Yo‘q, sertifikat bu aynan “Yangi avlod” maktabgacha ta’lim muassasasiga bog‘liq emas. Ya’ni, sertifikat masalasi bu umumiy, olti yoshlilarga bog‘liq masala”, – dedi vazir o‘rinbosari.

Создаваемые в Узбекистане детские сады «Новое поколение» отличаются от обычных только игровой зоной – инновационным центром. Об этом 21 апреля на пресс-конференции сообщил заместитель министра дошкольного и школьного образования Шерзод Каримов.
В феврале стало известно, что в Узбекистане в продолжение инициативы Президентских школ будут созданы первые детсады «Новое поколение» с инновационными центрами развития детей. Первые образцы откроются в Ташкенте и Каракалпакстане, а к 2028 году планируется охватить все регионы Узбекистана.
На пресс-конференции журналист спросил, не приведут ли эти сады к расслоению, как Президентские школы. Каримов ответил «нет».
«В этом саду не будет никакого расслоения. Почему? Потому что нет механизма отбора. Этот сад будет работать так же, как и любой новый сад в микрорайоне», – заявил замминистра.
Каримов подчеркнул, что пришло время уделять внимание качеству детсадов. «Если за 10 лет мы тратили усилия только на создание мощностей, то теперь пришло время заняться качеством», – сказал он.
Замминистра добавил, что в приёме нет никаких изменений, экзаменов не будет. «Ребёнок из этого микрорайона, если есть свободные места, принимается», – пояснил Каримов.
«Отличие детсадов „Новое поколение“ от обычных – это игровые зоны, которые являются инновационными центрами», – отметил замминистра.
Также он ответил на вопрос о выдаче сертификатов выпускникам госсадов. «Нет, сертификат не связан именно с детсадами „Новое поколение“. Вопрос сертификата общий, касается шестилеток», – сказал Каримов.