Prezidentning 5-maydagi farmoni bilan tibbiyot sohasida xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yangi chora-tadbirlar belgilandi. Farmonga ko‘ra, Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi Tibbiyot va farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi etib qayta nomlandi.
2026-yil 1-sentabrdan boshlab agentlikka qo‘shimcha vazifalar yuklatiladi. Xususan, agentlik ta’sischiligida aksiyadorlik jamiyati shaklidagi Health Invest kompaniyasi tashkil etiladi. Kompaniyaning ustav fondi Tibbiyot tashkilotlarini rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan 10 milliard so‘m miqdorida shakllantiriladi.
Agentlik qoshida yuridik shaxs tashkil etmagan holda Tibbiyot tashkilotlarini rivojlantirish jamg‘armasi tashkil etiladi. Jamg‘arma mablag‘lari davlat tibbiyot muassasalarini modernizatsiya qilish va boshqaruv samaradorligini oshirishga yo‘naltiriladi.
2026-yil yakuniga qadar sinov tariqasida Jizzax viloyati ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi, Bolalar milliy tibbiyot markazi, Milliy tibbiyot markazi davlat muassasalari va Ko‘pfunksiyali tibbiyot markazi MCHJ hududi bilan birga Health Invest kompaniyasi boshqaruviga o‘tkaziladi. Bu zamonaviy boshqaruv modellarini joriy etish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Agentlik Sog‘liqni saqlash vazirligi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan birgalikda xorijiy ekspertlarni jalb etgan holda 2027-yil 1-aprelga qadar davlat tibbiyot muassasalarini boshqarish samaradorligini oshirish bo‘yicha strategiya ishlab chiqishi va tasdiqlashi kerak.

Указом президента от 5 мая определены новые меры по поддержке частного сектора в сфере здравоохранения. Согласно документу, Агентство по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве здравоохранения переименовано в Агентство по развитию медицинской и фармацевтической отрасли.
С 1 сентября 2026 года на агентство возлагаются дополнительные задачи. В частности, при его учредительстве создается компания Health Invest в форме акционерного общества. Уставный фонд компании формируется в размере 10 миллиардов сумов за счет средств Фонда развития медицинских организаций.
При агентстве создается Фонд развития медицинских организаций без образования юридического лица. Средства фонда направляются на модернизацию государственных медицинских учреждений и повышение эффективности управления.
До конца 2026 года в порядке эксперимента в управление Health Invest передаются четыре учреждения: Джизакский областной многопрофильный медицинский центр, Национальный детский медицинский центр, Национальный медицинский центр и Многопрофильный медицинский центр вместе с территорией ООО. Это делается для внедрения современных моделей управления.
Агентство совместно с Министерством здравоохранения и Министерством экономики и финансов с привлечением зарубежных экспертов до 1 апреля 2027 года должно разработать и утвердить стратегию повышения эффективности управления государственными медицинскими учреждениями.