Olimlarning ta'kidlashicha, Alyaskadagi tog'ning bir qismi dengizga qulashi natijasida hosil bo'lgan ulkan 'megatsunami' to'lqini tarixdagi ikkinchi eng baland to'lqin bo'lib, eruvchi muzliklar keltirib chiqaradigan xavflarni eslatadi.
O'tgan yozda janubi-sharqiy Alyaskadagi uzoq fyord orqali ulkan to'lqin o'tib, vayronagarchilik qoldirdi. Voqea o'sha paytda deyarli xabar qilinmagan bo'lsa-da, yangi ilmiy tahlil kichik zilzilalar ulkan ko'chkini qo'zg'atganini ko'rsatdi.
64 million kub metr tosh – 24 ta Buyuk Piramida ekvivalenti – bir daqiqadan kamroq vaqt ichida fyordga qulab tushdi va deyarli 500 metr balandlikdagi ulkan to'lqinni yaratdi. Tadqiqotchilarning fikricha, bu hodisa erta tongda sodir bo'lgani sababli turistik kruiz kemalari halokatdan qutulib qolgan.
Alyaskalik geolog doktor Bretvud Xigman, Treysi Arm Fyordidagi zararni o'zi ko'rgan, buni 'yaqin qochish' deb atadi. 'Biz bilamizki, odamlar noto'g'ri joyda bo'lishga juda yaqin edi. Kelajakda bunchalik omadli bo'lmasligimizdan qo'rqaman', dedi u.
Megatsunami deb ataladigan bu ulkan to'lqinlar zilzila yoki bo'sh toshlar suvga qulashi natijasida yuzaga keladi. Ular odatda mahalliy bo'lib, tezda tarqaladi. Boshqa turdagi tsunami ochiq okeanda zilzilalar yoki suv osti vulqonlari kabi kuchli hodisalar natijasida yuzaga keladi va minglab kilometrlarga tarqalishi mumkin.
Eng katta megatsunami 1950-yillarda qayd etilgan bo'lib, balandligi 500 metrdan oshgan. Ushbu eng so'nggi megatsunami ikkinchi eng katta bo'ldi. Doktor Xigman tsunamidan bir necha hafta o'tgach, Treysi Arm Fyordiga yetib kelgan va tog' yonbag'rida singan daraxtlar, suvga uloqtirilgan o'simliklar va tuproqdan tozalangan keng tosh maydonlarini topgan.
Alyaska megatsunamiga ayniqsa zaif, chunki u tik tog'lar, tor fyordlar va tez-tez zilzilalar bilan ajralib turadi. Science jurnalida chop etilgan yangi tadqiqot iqlim o'zgarishi sababli muzliklarning erishi bunday qulashlarni yanada kuchaytirayotganini ko'rsatadi.
London Universitet kollejidan doktor Stiven Xiksning aytishicha, muzlik ilgari 'bu tosh bo'lagini ushlab turishga yordam bergan' va muz orqaga chekinganda, qoya yuzasi ochilib, tosh materialining fyordga qulashiga imkon bergan. U va uning hamkasblari o'nlab yillar davomida tsunamilarni o'rganib, xavotirda.
Doktor Xigman megatsunami xavfi ortib borayotganiga shubha yo'qligini aytdi. 'Men bularning nafaqat biroz, balki juda ko'p ortib borayotganiga ishonchim komil. Ehtimol, bir necha o'n yil oldingiga qaraganda 10 baravar tez-tez sodir bo'lmoqda', dedi u.
Olimlar Alyaskaning megatsunamiga zaif bo'lishi mumkin bo'lgan qismlarida xavflarni kengroq kuzatishni talab qilmoqda. Ba'zi kruiz kompaniyalari xavfsizlik qo'rquvi tufayli Treysi Armga kemalar jo'natishni to'xtatishni e'lon qildi.

Ученые заявляют, что гигантская волна «мегацунами», образовавшаяся, когда часть горы на Аляске обрушилась в море, является второй по высоте за всю историю наблюдений и напоминает об опасностях, вызванных таянием ледников.
Прошлым летом гигантская волна прошла через отдаленный фьорд на юго-востоке Аляски, оставив после себя разрушения. Событие тогда почти не освещалось, но новый научный анализ показывает, что небольшие землетрясения спровоцировали массивный оползень.
64 миллиона кубических метров породы – эквивалент 24 Великих пирамид – обрушились в воду менее чем за минуту, создав гигантскую волну высотой почти 500 метров. По словам исследователей, только то, что это произошло ранним утром, предотвратило попадание туристических круизных лайнеров в зону бедствия.
Доктор Бретвуд Хигман, геолог с Аляски, лично видевший разрушения во фьорде Трейси-Арм, назвал это «близким вызовом». «Мы знаем, что люди были очень близки к тому, чтобы оказаться в неправильном месте. Я очень боюсь, что в будущем нам не повезет так же», – сказал он.
Эти гигантские волны, называемые мегацунами, возникают, когда оползень, вызванный землетрясением или рыхлой породой, попадает в воду. Обычно они локализованы и быстро рассеиваются. Другой тип цунами возникает в открытом океане и вызывается непосредственно землетрясениями или другими мощными событиями, такими как подводные вулканы, и может распространяться на тысячи километров.
Самое большое мегацунами было зафиксировано в 1950-х годах и превышало 500 метров. Это последнее мегацунами стало вторым по величине. Доктор Хигман прибыл на место через несколько недель после цунами и обнаружил сломанные деревья, разбросанные по склону горы и выброшенные в воду, а также обширные участки скал, лишенные почвы и растительности.
Аляска особенно уязвима для мегацунами из-за крутых гор, узких фьордов и частых землетрясений. Новое исследование, опубликованное в Science, предполагает, что таяние ледников, вызванное изменением климата, усугубляет такие обрушения.
Доктор Стивен Хикс из Университетского колледжа Лондона сказал, что ледник ранее «помогал удерживать этот кусок породы», и когда лед отступил, обнажилась поверхность скалы, «позволив этому материалу внезапно обрушиться во фьорд». Он и его коллеги изучают цунами десятилетиями и обеспокоены.
Доктор Хигман заявил, что нет сомнений в том, что риски мегацунами возрастают. «На данный момент я вполне уверен, что они увеличиваются не просто немного, а значительно. Возможно, примерно в 10 раз чаще, чем всего несколько десятилетий назад», – сказал он.
Ученые призывают к более широкому мониторингу опасностей в частях Аляски, которые могут быть уязвимы для мегацунами. Некоторые круизные компании объявили, что прекратят отправлять суда в Трейси-Арм из соображений безопасности.