Keniyadagi ko‘lda o‘lik onasini itarib yurgan kichkina begemot bolasi dam olish kunlari qutqarilib, yovvoyi tabiatni muhofaza qilish markazida parvarish qilinmoqda.
Bumpy deb nomlangan buzoq, Sheldrick Wildlife Trust ma'lumotlariga ko‘ra, yetim qolganida “bir necha kunlik” bo‘lgan. Xayriya tashkiloti hozirda unga g‘amxo‘rlik qilmoqda.
Keniya Yovvoyi Tabiat Xizmati (KWS) buzoqni qutqarib, ixtisoslashtirilgan parvarish uchun xayriya tashkilotiga topshirdi. Ular onaning tabiiy sabablar tufayli o‘lgan bo‘lishi mumkinligini aytdi.
Sheldrick, begemot onasi “hududiy jangda... buzoqni himoya qilish chog‘ida” o‘lgan bo‘lishi mumkin, chunki begemotlar jamiyatida bola o‘ldirish odatiy hol, deb taxmin qilmoqda.
KWS buzoqni suvdan qutqarish “logistik qiyinchilik” bo‘lganini, chunki buzoq o‘lik onasiga yopishib olganini aytdi. Ular chiriyotgan tanani “buzoqqa xavfsiz yetib borish uchun yagona langar” sifatida ishlatishga “og‘riqli qaror” qabul qilishgan.
Sheldrickga ko‘ra, ona bir kundan ortiq yoki undan ko‘proq vaqt oldin o‘lgan, chunki tana chirish darajasi buni ko‘rsatgan.
Qutqarilgandan so‘ng, kichkina begemot poytaxt Nayrobidagi bolalar bog‘chasida birinchi kechasini o‘tkazdi, sut bilan oziqlantirildi va adyolga o‘raldi.
Xayriya tashkiloti Bumpy “tasalli va aloqaga juda muhtoj” ekanligini va shu vaqtdan beri parvarishchilariga yopishib olganini aytadi.
Buzoq keyinchalik vertolyotda Sheldrickning Tsavo East milliy bog‘i yaqinidagi Kaluku qo‘riqxonasiga olib ketildi va u yerda yovvoyi tabiatga qo‘yib yuborishga tayyor bo‘lguncha parvarish qilinadi.
Qo‘riqxona Bumpyning hikoyasi va fotosuratlarini uning yangi joyida – bog‘ orqali oqib o‘tadigan Athi daryosi yaqinidagi hovuzda baham ko‘rmoqda.
“[Bumpy] kun bo‘yi suv ostida ko‘p vaqt o‘tkazadi – lekin hech qachon yolg‘iz emas. Juda ho‘l bo‘lgan parvarishchi kun bo‘yi uning yonida, suvda yoki quruqlikda,” deya qo‘shimcha qiladi Sheldrick.
“U juda erkalashni yaxshi ko‘radigan jonzot va kimningdir bag‘rida yoki yonida bo‘lganida eng baxtli,” deya qo‘shimcha qiladi qo‘riqxona, begemotning boshini parvarishchining tizzasiga qo‘ygan surati bilan birga.
Bumpy Kalukudagi deyarli bir yoshli boshqa yosh begemotga qo‘shiladi, garchi ular turli joylarda saqlansa ham.
Ikkalasi ham katta bo‘lganda yovvoyi tabiatdagi boshqa begemotlarga qo‘shilish uchun qo‘yib yuborilishi kutilmoqda.
Yovvoyi tabiat mutaxassislariga ko‘ra, begemot bolasi bir yil yoki undan ko‘proq emizadi, lekin jinsiy yetuklikka qadar bir necha yil davomida onasi bilan yaqin aloqada qoladi.
1977-yilda tashkil etilgan Sheldrick Wildlife yetim fil va karkidonlarga g‘amxo‘rlik qilish, ularni qutqarish va tabiatga qayta integratsiya qilish bilan mashhur.

В минувшие выходные в озере в Кении был найден детеныш бегемота, отчаянно толкавший свою мертвую мать. Сейчас он находится на ручном выкармливании в заповеднике дикой природы.
Теленок, которого назвали Бампы, был «всего несколько дней от роду», когда осиротел, сообщает Sheldrick Wildlife Trust, благотворительная организация, чьи смотрители теперь заботятся о нем.
Служба дикой природы Кении (KWS), которая спасла теленка и передала его благотворительной организации для специализированного ухода, заявила, что мать, возможно, умерла от естественных причин.
Sheldrick предположил, что мать бегемота могла погибнуть в «территориальной драке... защищая своего детеныша, поскольку инфантицид распространен в обществе бегемотов».
KWS сообщила, что спасение теленка из воды было «логистической проблемой», так как теленок цеплялся за мертвую мать. Им пришлось принять «болезненное решение» использовать разлагающееся тело «как единственный якорь, чтобы безопасно добраться до теленка».
По словам Sheldrick, мать была мертва более дня или дольше, судя по степени разложения.
После спасения детеныш бегемота провел свою первую ночь в питомнике в столице Найроби, где его кормили молоком и укутали в одеяло.
Благотворительная организация сообщает, что Бампы «явно отчаянно нуждался в утешении и связи» и с тех пор не отходит от своих смотрителей.
Позже теленка доставили на вертолете в заповедник Sheldrick Kaluku недалеко от национального парка Восточный Цаво, где о нем будут заботиться, пока он не будет готов к выпуску в дикую природу.
Заповедник делится историей и фотографиями Бампы на его новом месте – у бассейна рядом с рекой Ати, протекающей через парк.
«[Бампы] проводит большую часть дня под водой – но никогда не один. Весь день рядом с ним, в воде или на суше, находится очень промокший смотритель», – добавляет Sheldrick.
«Он очень ласковое существо и счастлив, когда лежит на ком-то или рядом», – добавляет заповедник, публикуя фото бегемота с головой на коленях смотрителя.
Бампы присоединяется к другому молодому бегемоту в Калуку, которому почти год, хотя их содержат в разных местах.
Ожидается, что оба будут выпущены, когда вырастут, чтобы присоединиться к другим бегемотам, живущим в дикой природе.
В дикой природе детеныш бегемота сосет молоко до года или дольше, но остается тесно связанным с матерью в течение нескольких лет до половой зрелости, по словам экспертов по дикой природе.
Основанный в 1977 году, Sheldrick Wildlife известен уходом за осиротевшими слонами и носорогами, их спасением и реинтеграцией в дикую природу.