O‘zbekiston, Toshkent — AN Podrobno.uz. Mamlakatda ro‘yxatga olish tizimi yangi raqamli formatga o‘tkazildi, bu esa propiska yoki vaqtincha yashashni rasmiylashtirish jarayonini sezilarli darajada tezlashtiradi va shaffoflashtiradi.
Endi ro‘yxatga olish uchun rozilikni tasdiqlashda uy egasi va kelajakdagi ijarachi shaxsan hozir bo‘lishi shart emas — ikkala tomonning shaxsi va roziligi Face-ID yoki Mobile-ID biometrik tizimlari orqali masofadan tasdiqlanadi.
5 may kuni tasdiqlangan yangi qoidalar aniq reglamentni belgilaydi. Yangi joyga ko‘chib o‘tgandan so‘ng, fuqaro ro‘yxatdan o‘tish uchun 10 ish kuni muddatiga ega. Shu bilan birga, mulkdor endi o‘z uyida kimdir yashayotgani haqida organlarni o‘zi xabardor qilishi shart. Ko‘p mulkka ega bo‘lganlar uchun aniqlik kiritildi: doimiy propiska faqat bitta uy yoki kvartirada bo‘lishi mumkin.
Oilalar va mulk huquqlarini himoya qilish uchun maxsus tartib ham nazarda tutilgan. Voyaga yetmaganlar endi ota-onalari yoki vasiylarining manzili bo‘yicha, uy egasining roziligini olish shartisiz ro‘yxatga olinadi. Shu bilan birga, qonun yashash huquqi va mulk huquqini aniq ajratadi: yashash joyi yoki bo‘lish joyi bo‘yicha ro‘yxatga olinganlik fuqaroga ushbu ko‘chmas mulkka egalik qilish huquqini bermaydi.
Fuqarolarning qulayligi uchun ro‘yxatdan o‘tish usulini tanlash erkin. Jarayonni to‘liq onlayn tarzda EPIGU portali va E-xabar berish tizimi orqali yoki shaxsan davlat xizmatlari markazlari, “Aqlli migratsiya” punktlari yoki vakolatli organlarga murojaat qilish orqali amalga oshirish mumkin.

Узбекистан, Ташкент — АН Podrobno.uz. Система регистрации в Узбекистане переходит на новый цифровой формат, который делает процесс оформления прописки или временного пребывания значительно быстрее и прозрачнее.
Теперь для подтверждения согласия на регистрацию владельцу жилья и будущему жильцу не обязательно присутствовать лично — личность и согласие обеих сторон будут подтверждаться удаленно через биометрические системы Face-ID или Mobile-ID.
Новые правила, утвержденные 5 мая, устанавливают четкий регламент. У человека есть 10 рабочих дней, чтобы оформить регистрацию после переезда на новое место. При этом собственник жилья теперь обязан сам уведомлять органы о том, что у него кто-то поселился. Для тех, у кого много недвижимости, введено уточнение: иметь постоянную прописку можно только в одном из своих домов или квартир.
Особый порядок также предусмотрен для защиты интересов семей и прав собственности. Так, несовершеннолетние теперь регистрируются по адресу родителей или опекунов без необходимости получать согласие владельца жилья. При этом закон четко разграничивает право на проживание и право на имущество: наличие регистрации по месту жительства или пребывания не дает гражданину никаких претензий на владение данной недвижимостью.
Для удобства граждан выбор способа оформления остается свободным. Пройти процедуру можно полностью онлайн через портал ЕПИГУ и систему E-xabar berish либо обратиться лично в центры госуслуг, пункты "Умная миграция" или уполномоченные органы.