O‘zbekiston Markaziy banki bank va nobank tashkilotlari rahbarlarini jarimaga tortish huquqini qo‘lga kiritdi. Bu haqda Podrobno.uz muxbiri xabar beradi.
Regulyatorning rasmiy qaroriga ko‘ra, jarima ishni tashkil etish, risklarni boshqarish yoki ichki nazorat bo‘yicha majburiyatlarni bajarmaganlik uchun qo‘llaniladi. Shuningdek, qonunga zid qaror qabul qilish va rahbar bilgan yoki bilishi kerak bo‘lgan qoidabuzarlikni bartaraf etish choralarini ko‘rmaganlik uchun ham jarima solinadi.
Sanksiyalar ostiga noqonuniy topshiriq berish, qoidabuzarlikni to‘g‘ridan-to‘g‘ri ma’qullash va uning oldini olish choralarini ko‘rmaslik kiradi. Hisobotlarni o‘z vaqtida taqdim etmaslik yoki Markaziy bank uchun hujjatlarda noto‘g‘ri ma’lumotlar ko‘rsatish ham jarimaga sabab bo‘ladi.
Alohida ravishda regulyator ko‘rsatmalarini o‘z vaqtida bajarmaslik va ilgari aniqlangan qoidabuzarliklar bartaraf etilmagani uchun yangi qoidabuzarliklar sodir etish ajratilgan. Rahbar ichki siyosat va nazorat tartiblari yo‘qligi, shuningdek, bank mijozlariga yetkazilgan zararni kamaytirish choralarini ko‘rmaganlik uchun jazolanadi.
Jarima qoidabuzarlikni yashirish, Markaziy bankni chalg‘itish, manfaatlar to‘qnashuvi va qaror qabul qilishda hujjatlashtirishning yo‘qligi uchun ham tahdid qiladi. Markaziy bank, shuningdek, o‘z veb-saytida qoidabuzarlar, ularning harakatlari va qo‘llanilgan sanksiyalar haqida ma’lumot e’lon qilish huquqini oldi.
Avvalroq Oliy Majlis Qonunchilik palatasi kiberjinoyatchilikka qarshi kurashni keskin kuchaytirishga qaratilgan ikkita muhim qonun loyihasini birinchi o‘qishda qabul qilgan edi. Hujjatlar nafaqat qoidabuzarlar uchun qattiq sanksiyalarni joriy etadi, balki banklar uchun aniq javobgarlikni ham belgilaydi.

Центральный банк Узбекистана получил право штрафовать руководящих лиц банков и небанковских организаций. Основанием может стать грубое нарушение, совершенное учреждением, передает корреспондент Podrobno.uz.
Из официального решения регулятора следует, что штраф наложат за невыполнение обязанностей по организации работы, управлению рисками или внутреннему контролю. Также накажут за решение, противоречащее закону, и за непринятие мер по устранению нарушения, о котором руководитель знал или должен был знать.
Под санкции попадают выдача незаконного поручения, прямое одобрение нарушения и непринятие мер для его предотвращения. Несвоевременное представление отчетности или указание недостоверных данных в документах для ЦБ тоже станет поводом для штрафа.
Отдельно выделены несвоевременное исполнение предписаний регулятора и совершение новых нарушений из-за того, что ранее выявленные не устранили. Руководителя накажут за отсутствие внутренней политики и процедур контроля, а также за непринятие мер по уменьшению ущерба для клиентов банка.
Штраф грозит за сокрытие нарушения, введение ЦБ в заблуждение, конфликт интересов и отсутствие документирования при принятии решений. Центробанк также получил право публиковать на своем сайте информацию о нарушителях, совершенных ими действиях и примененных санкциях.
Ранее Законодательная палата Олий Мажлиса приняла в первом чтении два важнейших законопроекта, направленных на резкое усиление борьбы с киберпреступностью. Документы не только вводят жесткие санкции для нарушителей, но и устанавливают, в том числе, четкую ответственность для банков.