Parijdagi Drouot auktsion uyi takliflar kutilgan darajadan ancha past bo‘lganini ma’lum qildi. Auktsioner Giquello bu noyob buyum 500 000 dollardan ortiqga sotilishini taxmin qilgan edi, ammo takliflar 150 000 dollar chegarasiga zo‘rg‘a yetdi.
Polshaning Enfin Leve moda brendi sumkani eksperimental kiyimlar qatorida ishlab chiqdi. Biroq diqqatni dizayn emas, balki material tortdi. “Bu biz ilgari ishlagan hech narsaga o‘xshamaydi. Zich, ibtidoiy, o‘z mantiqiga ega”, deb yozdi brend ijtimoiy tarmoqlarda.
“T. rex terisi” deganda nima nazarda tutilgan? Dinozavrlar 66 million yil oldin yo‘q bo‘lgan. Taxminan 20 yil oldin Montana shtatida tiranozavr skeletining qismlari topilgan. Paleontolog Meri Xigbi Shvaytser suyaklar ichida yumshoq to‘qima qoldiqlari, jumladan, oqsil bo‘laklari borligini e’lon qilgan edi.
Amsterdam sumkasi loyihasi aynan shu Montanadagi topilmaga asoslangan. The Organoid Company asoschilari Tomas Mitchell va Ernst Volvetang sun’iy intellekt yordamida to‘liq oqsil ketma-ketligini qayta tiklagan. Ular asosan tovuq oqsillaridan foydalangan, chunki qushlar dinozavrlarning eng yaqin tirik qarindoshlari hisoblanadi.
Turin universiteti tadqiqotchisi Yan Dekkerning fikricha, hatto asl bo‘laklar T. rexga tegishli bo‘lsa ham, hosil bo‘lgan oqsil ketma-ketligining taxminan 90% tovuqdan olingan. “Ular sun’iy kollagen yaratgan, ammo bu dinozavr emas. Aslida, bu tovuqdan boshqa narsa emas”, dedi Dekker.
Loyiha ortidagi kompaniya izoh so‘roviga javob bermagan. Reklama agentligi VML vakili Bas Korstenning aytishicha, laboratoriya terisi hashamatli bozorni ishontira olmagan va “tubdan boshqacha narsa qilish kerak edi”. T. rex konsepti tabiiy marketing ilgagi bo‘lgan.
Dekker ilmiy nuqtai nazardan “T. rex terisi” atamasini ishlatmasa ham, bu g‘oya odamlarni fanga qiziqtirsa, buni ijobiy deb biladi.

В начале года Музей Artis Zoo в Амстердаме представил сумку рядом с огромным скелетом динозавра — изготовленную из «выращенной в лаборатории кожи тираннозавра». Широко разрекламированный предмет был выставлен на аукцион в четверг, но не был продан.
Парижский аукционный дом Drouot сообщил, что ставки оказались значительно ниже ожидаемых. Аукционист Giquello оценивал уникальное изделие более чем в 500 000 долларов, но ставки едва превысили отметку в 150 000 долларов.
Польский модный лейбл Enfin Leve разработал сумку в рамках своей линии экспериментальной одежды. Однако внимание привлек не дизайн, а материал. «У него характер, непохожий ни на что, с чем мы работали. Плотный, первобытный, живущий по собственной логике», — написал бренд в соцсетях.
Что подразумевается под «кожей T. rex»? Динозавры вымерли около 66 миллионов лет назад. Около 20 лет назад в Монтане были найдены части скелета тираннозавра. Палеонтолог Мэри Хигби Швайцер объявила об обнаружении остатков мягких тканей, включая фрагменты белков.
Амстердамский проект основан на данных той находки. Основатели The Organoid Company Томас Митчелл и Эрнст Волветанг использовали ИИ для восстановления полной последовательности белка, взяв за основу в основном куриные белки, поскольку птицы — ближайшие живые родственники динозавров.
Постдокторант Ян Деккер из Туринского университета сомневается, что в сумке есть настоящий динозавровый материал. Даже если фрагменты принадлежали T. rex, около 90% последовательности белка получено от курицы. «Это синтетический коллаген, но это не динозавр. Фактически, это больше курица, чем что-либо еще», — заявил Деккер.
Компания-разработчик не ответила на запросы DW. В пресс-релизе создатели сумки объяснили, что лабораторная кожа не смогла убедить рынок люкса. «Мы знали, что нужно сделать нечто радикально иное», — сказал Бас Корстен из рекламного агентства VML. Концепция T. rex стала естественным маркетинговым крючком.
Деккер не использует термин «кожа T. rex» с научной точки зрения, но считает, что если идея вдохновляет людей интересоваться наукой, это хорошо.