Avstraliyaning 'Married at First Sight' (MAFS) realiti-shousi ishtirokchilari oldingi sheriklarining giyohvandlik va zo'ravonlik jinoyatlari haqida xabardor qilinmaganliklari haqidagi da'volar "jiddiy va bezovta qiluvchi" deb topildi. Bu haqda mamlakat media nazoratchisi ACMA ma'lum qildi.
BBC News tadqiqotiga ko'ra, bir nechta erkak ishtirokchilar zo'ravonlik, tajovuz yoki giyohvand moddalar iste'moli bo'yicha sudlangan yoki ayblangan bo'lishiga qaramay, shouda qatnashishga ruxsat olishgan. ACMA bu da'volarni tan oldi, ammo o'z vakolatlari faqat efirga uzatilgan kontentning tegishli amaliyot kodekslariga muvofiqligini tekshirish bilan cheklanganligini ta'kidladi.
Buyuk Britaniya regulyatori Ofcom ham bu da'volarni "chuqur tashvishli" deb atadi va Channel 4 dan o'z tekshiruvlarida ularni hisobga olishni kutayotganini bildirdi. Channel 4 MAFS Avstraliya versiyasining ishlab chiqarishida ishtirok etmasa-da, uni translyatsiya qilishda Ofcom Broadcasting Kodeksiga rioya qilishini ta'minlaydi.
Channel 9 va Endemol Shine Australia qo'shma bayonotida ishtirokchilarning sog'lig'i va xavfsizligi bo'yicha majburiyatlarini "juda jiddiy" qabul qilishlarini va politsiya tekshiruvi, psixologik baholash va huquqiy tekshiruvni o'z ichiga olgan ko'p bosqichli tekshirish jarayoni mavjudligini aytdi.
To'qqiz nafar MAFS Avstraliya ishtirokchisi BBCga shoudan oldingi sudlangan shaxslarni qabul qilishni to'xtatish va fon tekshiruvlarini yaxshilashni xohlashlarini aytdi. MAFS UK versiyasi ham oldinroq zo'rlash ayblovlari tufayli inqirozga yuz tutgan edi.

Утверждения о том, что участники австралийского реалити-шоу 'Married at First Sight' (MAFS) не были проинформированы о предыдущих судимостях за наркотики и насилие своих партнеров по шоу, названы "серьезными и тревожными" австралийским медиарегулятором ACMA.
Расследование BBC News показало, что нескольким мужчинам-участникам было разрешено участвовать в шоу, несмотря на то, что они были осуждены или обвинялись в насилии, нападениях или употреблении наркотиков. ACMA признала эти утверждения, но отметила, что ее юрисдикция ограничена проверкой соответствия контента, вышедшего в эфир, отраслевым кодексам практики.
Британский регулятор Ofcom также назвал эти утверждения "глубоко тревожными" и заявил, что ожидает от Channel 4 учета их в своих текущих проверках. Channel 4, хотя и не участвует в производстве австралийской версии MAFS, заявил, что обеспечивает соответствие транслируемых программ Кодексу вещания Ofcom.
Channel 9 и Endemol Shine Australia в совместном заявлении подчеркнули, что они "чрезвычайно серьезно" относятся к своим обязательствам по здоровью и безопасности участников, и что существует многоэтапный процесс проверки, включающий проверку полицейских записей, психологическую оценку и юридическую проверку.
Девять участников MAFS Australia заявили BBC, что хотят, чтобы шоу улучшило проверку анкетных данных и перестало допускать лиц с предыдущими судимостями. Британская версия шоу ранее также столкнулась с кризисом из-за обвинений в изнасиловании.