Germaniya terma jamoasi muxlislari uchun yomon yangilik: Kai Havertz, Deniz Undav va Aleksandar Pavlovich kabi futbolchilarning ismlari futbolkalarda chop etilishi uchun V harfiga talab shunchalik katta bo‘ldiki, ishlab chiqaruvchi kompaniya bu harfni vaqtincha yetkazib bera olmadi.
Jahon chempionati boshlanganiga bir hafta bo‘lishiga qaramay, Germaniyada futbolga qiziqish juda yuqori. Yakshanba kuni Germaniya terma jamoasi Kyurasao ustidan 7:1 hisobida g‘alaba qozondi, bu esa Ispaniyaning Kabo-Verde bilan 0:0 durang o‘ynaganidan keyin yanada ta’sirli ko‘rinadi.
Hujumchilar Deniz Undav va Kai Havertz Kyurasao darvozasiga gol urishdi, ammo ularning ismlari tushirilgan futbolkalarni sotib olmoqchi bo‘lgan muxlislar muammoga duch kelishdi. Rasmiy futbolka yetkazib beruvchi kompaniya V harfi zaxirasi tugaganini ma’lum qildi.
Adidas kompaniyasi matbuot kotibi: “DFB va uning hamkori 11teamsports futbolka ismlari uchun javobgardir. Undav, Havertz va Pavlovich ismlariga talab yuqori bo‘lgani sababli V harfida vaqtinchalik tanqislik yuzaga keldi. Bu muammo tezda hal qilindi va V harfi tushirilgan ismlar yana onlayn tarzda mavjud bo‘ladi”, dedi.
Germaniya sport kiyimlari ishlab chiqaruvchisi Adidas terma jamoani 2026 yilgi jahon chempionatida oxirgi marta ta’minlayapti, chunki 2027 yildan boshlab DFB amerikalik raqib Nike bilan shartnoma imzolaydi.
Germaniyaning 2026 yilgi to‘plamlari juda mashhur: oq futbolka qora, qizil va sariq ranglardagi nostaljik dizayni bilan Italia ’90 ni eslatadi, ammo firuza rangdagi ikkinchi to‘plam eng ko‘p sotilmoqda.
2024 yilgi Yevropa chempionatidagi pushti futbolka esa hali ham eng ko‘p sotilgan Germaniya mehmon to‘plami bo‘lib qolmoqda. O‘sha turnirda faqat Havertzning ismida V harfi bor edi va u gol urgan, Pavlovich esa tarkibda bo‘lmagan.

Плохие новости для фанатов немецких футболистов Кая Хаверца, Дениза Ундава и Александра Павловича: производители формы исчерпали запасы буквы V из-за огромного спроса на имена этих игроков на футболках.
Спустя почти неделю после начала турнира чемпионат мира захватил Германию: разгромная победа национальной команды над Кюрасао со счётом 7:1 в воскресенье выглядит ещё более впечатляющей на фоне нулевой ничьей Испании с Кабо-Верде в понедельник.
Нападающие Дениз Ундав и Кай Хаверц забили голы в ворота Кюрасао, но у болельщиков, желающих нанести их имена на футболки, возникли проблемы: официальный поставщик формы сообщил о временной нехватке буквы V.
Представитель Adidas заявил: «DFB и его партнёр 11teamsports отвечают за имена на футболках. Из-за высокого спроса на имена Ундава, Хаверца и Павловича возникла временная нехватка буквы V. Этот дефицит был быстро устранён, и имена с буквой V снова будут доступны онлайн».
Немецкий производитель спортивной одежды Adidas экипирует сборную Германии на чемпионате мира в последний раз: с 2027 года DFB переходит на форму американского конкурента Nike.
Комплекты Германии на ЧМ-2026 пользуются большой популярностью: белая футболка с чёрными, красными и золотыми полосами в стиле Italia ’90, но бирюзовая форма продаётся лучше всего.
Розовая футболка с Евро-2024 остаётся самой продаваемой выездной формой Германии за всю историю. К счастью, на том турнире только Хаверц имел букву V в имени и забивал, а Павлович не был в составе.