Toshkent shahridagi Ichki ishlar bosh boshqarmasida, maktab o‘quvchisi tomonidan urib o‘ldirilgan yo‘l-patrul xizmati inspektori Xosilbek Eshnazarov xotirasiga bag‘ishlangan yodgorlik majmuasi ochildi. Marosimda Ichki ishlar vazirligi rahbariyati, poytaxt jamoat vakillari, vafot etgan xodimning hamkasblari va uning oila a’zolari ishtirok etdi.
Bosh boshqarma binosidagi yodgorlik lavhasiga, vazifasini bajarayotganda halok bo‘lgan xodimlar ismlari qo‘shilgan bo‘lib, unda Xosilbek Eshnazarovning ismi ham abadiylashtirildi. Marosim ishtirokchilari halok bo‘lganlar xotirasini bir daqiqa sukut saqlab e’zozladilar va yodgorlik tagiga gulchambarlar qo‘ydilar.
Ichki ishlar vaziri marosim davomida Eshnazarovning fidokorona xizmati ichki ishlar organlari xodimlari uchun jasorat va vazifaga sadoqat namunasi ekanligini ta’kidladi. Shaxsiy tarkib nomidan vafot etganning ota-onasi Beknazar va Diloromga o‘g‘llarini vazifaga sodiq bo‘lishga o‘rgatganlari uchun minnatdorchilik bildirildi. Xodimning oilasi davlat tomonidan doimiy qo‘llab-quvvatlash ostida bo‘lishi e’lon qilindi.
Ma’lum qilinishicha, oilaga ijtimoiy yordam ko‘rsatiladi, jumladan, ichki ishlar organlari muassasalarida bepul tibbiy xizmat, ota-onasining davolanishi, shuningdek, Eshnazarovning qizi va ikki o‘g‘lining oliy o‘quv yurtlarida ta’lim olishi ta’minlanadi.
Shuningdek, Qashqadaryo viloyati G‘uzor tumanidagi 62-sonli maktabda inspektor xotirasiga yodgorlik o‘rnatilishi ma’lum bo‘ldi, u o‘quvchilar uchun Vatanga va xizmat vazifasiga sadoqat ramzi bo‘ladi. Marosimda O‘zbekiston Prezidentining kichik serjant Xosilbek Eshnazarovni vafotidan keyin “Jasorat” medali bilan mukofotlash to‘g‘risidagi farmoni o‘qildi va mukofotni ichki ishlar vaziri uning otasiga topshirdi.

В Главном управлении внутренних дел Ташкента состоялась церемония открытия мемориального комплекса, посвященного памяти инспектора дорожно-патрульной службы Хосилбека Эшназарова, которого сбил школьник. В мероприятии приняли участие руководство Министерства внутренних дел, представители общественности столицы, сослуживцы погибшего сотрудника и члены его семьи.
Мемориальная доска в здании ГУВД, на которой увековечены имена сотрудников, погибших при исполнении служебного долга, пополнилась именем Хосилбека Эшназарова. Участники церемонии почтили память погибших минутой молчания и возложили венки к подножию памятника.
Министр внутренних дел в ходе церемонии отметил, что самоотверженная служба Эшназарова является примером мужества и преданности долгу для сотрудников органов внутренних дел. От имени личного состава была выражена благодарность родителям погибшего — Бекназару и Дилором — за воспитание сына, ставшего примером верности служебной присяге. Отмечалось, что семья сотрудника будет находиться под постоянной поддержкой государства.
Сообщается, что семье обеспечат социальную поддержку, включая бесплатное медицинское обслуживание в ведомственных учреждениях органов внутренних дел, лечение родителей, а также дальнейшее обучение дочери и двух сыновей Эшназарова в высших учебных заведениях.
Также стало известно, что в школе №62 Гузарского района Кашкадарьинской области будет установлен памятник инспектору, который станет символом преданности Родине и служебному долгу для учащихся. Во время церемонии был зачитан указ президента Узбекистана о посмертном награждении младшего сержанта Хосилбека Эшназарова медалью «Жасорат». Награду министр внутренних дел вручил его отцу.