Toshkentning Sergeli tumanida 9-mart kechasi qo‘pol yo‘l harakati qoidalari buzilishi qayd etildi. Mercedes-Benz G-klass avtomobil haydovchisi qo‘shimcha yoritish moslamalari yordamida 211 km/tezlikka chiqib, shahar ko‘chasida haddan tashqari tez haydadi.
Voqea haqidagi video o‘zini o‘zi ijtimoiy tarmoqlarga joylagan haydovchi tomonidan tarqatildi. Videoda avtomobil spidometri 211 km/tezlikni ko‘rsatayotgani va mashina tomida chaqmoq chirog‘i o‘rnatilganligi ko‘rinadi. Bu holat jamoatchilik e‘tiborini tortdi va tez orada haydovchi shaxsi aniqlandi.
Toshkent Bosh Ichki Ishlar Boshqarmasining Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, voqea 8-9-mart oqshomida Sergeli tumanidagi bir ko‘chada sodir bo‘lgan. Haydovchi Sh.A. deb nomlangan fuqaro ekanligi aniqlangan.
Erkakka nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning tegishli moddalari asosida ma’muriy protokol tuzilgan. Mercedes-Benz G-klass avtomobil esa jarima avtoturargohiga olib qo‘yilgan. Bu holat yo‘l harakati xavfsizligi qoidalarini buzishning jiddiy oqibatlarini yana bir bor ko‘rsatdi.
Kun.uz ilgari ham Toshkentda sodir bo‘lgan boshqa jiddiy yo‘l harakati qoidalari buzilishlari haqida xabar bergan. Bu voqea shahar yo‘llarida tezlik chegarasini buzish va noqonuniy usullardan foydalanish muammosini yana bir bor ochib berdi.

В ночь на 9 марта в Сергелийском районе Ташкента зафиксировано грубое нарушение правил дорожного движения. Водитель автомобиля Mercedes-Benz G-класса, используя дополнительные осветительные приборы, разогнался до скорости 211 км/ч на городской улице.
Видео инцидента было распространено в социальных сетях самим нарушителем. На записи видно, как спидометр автомобиля показывает 211 км/ч, а на крыше установлен проблесковый маячок. Этот случай привлек внимание общественности, и личность водителя была быстро установлена.
По информации пресс-службы Управления безопасности дорожного движения ГУВД Ташкента, инцидент произошел вечером 8-9 марта на одной из улиц Сергелийского района. Водителем оказался гражданин Ш.А.
В отношении мужчины составлен административный протокол по соответствующим статьям Кодекса об административной ответственности. Автомобиль Mercedes-Benz G-класса помещен на штрафстоянку. Этот случай вновь подчеркивает серьезные последствия нарушения правил дорожного движения.
Ранее Kun.uz сообщал о других резонансных нарушениях ПДД в Ташкенте. Данный инцидент высветил проблему превышения скорости и использования незаконных методов на городских дорогах.